Co powinniśmy wiedzieć o technologii LED? Jakie ma walory i od czego zależy jej niezwykła trwałość

Im dłuższą chwilę źródło światła jest w użyciu, tym więcej przynosi korzyści finansowych oraz ekologicznych. Mimo nieznacznego zaniżenia wartości strumienia świetlnego podczas eksploatacji, LED są w stanie zostać w użyciu dłużej niż inne źródła światła. Potencjał techniczny technologii LED nie został jeszcze do końca wyczerpany. Z tego powodu LED to przyszłość oświetlenia.


żarówka
Autor: mattwalker69
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie są czynniki mające wpływ na niezawodność oraz wytrzymałość pojedynczych LED? Trwałość LED może bez problemu przekroczyć 50 000 godzin. Porównując z innymi źródłami światła LED bardzo rzadko się psują. Jedynym minusem jest niezbyt znaczna redukcja strumienia świetlnego podczas okresu eksploatacji. LED tak naprawdę nie potrzebuje konserwacji przez cały okres pracy. Opisane niżej czynniki które wpływają na pojedynczą LED mogą także wpływać na cały moduł LED.

Emisji światła towarzyszy wydzielanie ciepła, które ma wpływ na trwałość i strumień świetlny LED. Odnosi się to zarówno pojedynczych LED, ale także całych modułów czy led rgb. Z tego powodu konieczne jest, żeby rozproszyć ciepło przez optymalny sposób instalacji lub odpowiednie radiatory. Najistotniejsza zasada to: im mniejsza temperatura, tym dłuższa będzie trwałość LED. Przyczyny wystąpienia naprężeń mechanicznych mogą być różnorodne. Mogą one nastąpić podczas procesu produkcji, montażu lub sprzedaży LED, a jednocześnie w czasie użycia niektórych materiałów, w jakich pod wpływem sporych wahań temperatury tworzą się silne naprężenia. Jeśli LED są wystawione na działanie takich sił, być może to negatywnie odbić się na ich trwałości, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia. Po więcej kliknij tutaj.


panel oświetleniowy
Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Każda żarówka LED oraz każdy moduł LED jest w stanie działać w konkretnym zakresie natężenia prądu. Im bardziej niskie jest natężenie, tym mniejsza ilość energii zostaje uwolnione i tym mniejsza jest emisja ciepła, co bezpośrednio wpływa na trwałość LED. Kształt oraz konstrukcja obudowy LED spełnia istotną rolę w procesie starzenia się różnych komponentów pod wpływem światła który jest emitowany przez chip. W wielu sytuacjach wbudowany odbłyśnik będzie się bardziej szybko przez kilkaset początkowych godzin działania w wyniku działania wysokiego natężenia oświetlenia oraz luminancji światła emitowanego przez chip. To znaczy, że żarówki LED są rewelacyjne i korzystnie w nie zainwestować, ale jednocześnie nie zapominajmy o różnorodnych minusach, które jednak można minimalizować.