Jak układać podłogi winylowe i co one zapewniają?

Obecnie podłogi wyprodukowane z winylu są coraz częściej wykorzystywane. Mogłyby być wyprodukowane z pięciu warstw, przez co gwarantują odporność na działanie wody, dźwiękochłonność oraz są niezwykle odporne na uderzenia.


podłogi winylowe
Autor: Stiga
Źródło: Stiga


Znajdująca się na górze warstwa jest bardzo wysokiej klasy i powinna gwarantować ochronę przed zabrudzeniami czy porysowaniem. Powinna poza tym ułatwiać czyszczenie podłogi oraz dawać jej naturalny wygląd. Następnie jest powłoka dekoracyjna, która tworzona jest przy użyciu szczególnej techniki drukarskiej. Nowoczesne podłogi winylowe posiadają także niezwykle odporny winylowy rdzeń, który dzięki cechom wodoodpornym i dźwiękoszczelnym stanowi niejako szkielet tego typu podłogi. Następna warstwa odpowiada za stabilizację wymiarową. Jest ona stworzona przy wykorzystaniu włókna szklanego. Ostatnią warstwą jest bardzo odporne w wypadku uderzeń, podłoże winylowe. Posiada ono na celu zapewnić ochronę przed wyginaniem podłogi.


Przed ułożeniem podłogi winylowej bardzo istotne jest precyzyjne zmierzenie pomieszczenia. Przy przeprowadzaniu tej roboty trzeba mieć na uwadze kierunek, w którym będzie ułożona podłoga. Nie mniej ważny jest także rodzaj podłoża. Od odpowiedniego montażu podłogi zależy rezultat finalny prac montażowych. Należałoby powiedzieć o tym, że podłogi winylowe zaliczają się do tak zwanych podłóg pływających i trzeba je układać na stabilnym podłożu (ceramicznym czy drewnianym). Przy montowaniu podłóg winylowych można by stosować samopoziomujące masy cementowe lub plastyczne masy szpachlowe. Bardzo istotne jest skontrolowanie wilgotności podłoża.
Warto też sprawdzić jakość warstwy izolacyjnej. Tego typu podłogi bardzo ładnie wyglądają w gabinecie czy pewnym pokoju dla odwiedzających nas osób.