W jaki sposób odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pieszych w mieście?

Spora część z nas dobrze wie, bezpieczeństwo na drogach w ostatnim czasie stało się bardzo znaczącą kwestią. Z dnia na dzień bowiem w Polsce przybywa aut, co jasno zaświadcza o wzroście poziomu mobilności. Taki stan rzeczy niesie za sobą mnóstwo pozytywów. Najogromniejszym z nim jest zdecydowanie sposobność swobodnego przemieszczania się w dowolne miejsce, bez nieodzowności bycia podporządkowanym od środków komunikacji komunalnej. Aby tymczasem korzystanie z tych beneficjów mogło być dobre, powinno się koniecznie całościowo zatroszczyć się o bezpieczeństwo każdych uczestników ruchu drogowego. Na trasach wyjątkowo łatwo jest narazić czyjeś zdrowie, skutkiem tego też powinno się w praktyce stosować przetestowane rozwiązania, mające wpływ na podniesienie w szerokim zakresie rozumianego bezpieczeństwa. Okazuje się, że w największym stopniu narażonymi na ryzyko uczestnikami ruchu drogowego są nade wszystko piesi. Ich zdrowie narażone jest szczególnie na rozmaitego rodzaju zagrożenia w trakcie przechodzenia przez ruchliwą drogę. Rzecz jasna dzisiejsza technika drogowa proponuje nam takie rozwiązania jak sygnalizacja świetlna czy regulacja ruchu, tymczasem nie zawsze znajdują one swoje zastosowanie. Jakie inne możliwości działania warto w związku z tym wziąć w rachubę?


kładka layher
Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/stary_rynek01.jpg
kładka layher
Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
kładka layher
Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Na początku powinno się odnotować, że zdecydowanie najbardziej skutecznym narzędziem wydaje się być odgrodzenie pasów ruchów od chodnika. Tego rodzaju narzędzie wykorzystywane są nade wszystko w wielkich miastach, gdzie ilość pieszych jest stosunkowo duża. Mowa w tej sytuacji o specjalnych rozwiązaniach, takich jak kładka Layher, dzięki jakiej realne będzie proste przemieszczanie się pieszych bez jakiegokolwiek narażenia ich na ryzyko ze strony bezustannie przejeżdżających pojazdów. Oczywiście taki pomysł będzie w pewnym sensie powiązany z dużym wydatkiem finansowym, który będzie musiała ponieść miejscowość, niemniej tymczasem jest to czytelna gwarancja ochrony zdrowia i życia.


Praktyka ewidentnie pokazuje nam, że także mieszkańcy zdecydowanie chętniej takie rozwiązania, bowiem w rozleglejszej pespektywie czasowej są one w stanie zagwarantować im więcej korzyści niż stosowane dotychczas na dużą skalę sygnalizacje świetlne.