W jaki sposób należy dbać o klimatyzację w samochodzie, żeby zapewnić jej odpowiednią trwałość i uniknąć drogich usterek.

Klimatyzacja całkiem niedawno jeszcze była luksusem, a obecnie staje się standardem w większości nowych samochodów. Nawet przy kupnie używanego pojazdu wiele osób patrzy na to, będzie on miał klimę, gdyż układ ten znacząco podnosi komfort jazdy.


Jednak wielu właścicieli pojazdów z klimatyzacją średnio wie, jak należy ją serwisować i użytkować. Klimatyzacja to wrażliwy na uszkodzenia układ, a potencjalne naprawy mogą drogo kosztować. Z tego też powodu bardzo ważne będzie systematyczne jej serwisowanie, podczas takiego serwisu należy uzupełnić odpowiedni płyn oraz olej. Ten ostatni jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na pracę ruchomych elementów i zapobiega zatarciu. Jego niedobór spowodować może, że się zepsuje sprężarka klimatyzacji, a naprawienie takiej usterki to już poważniejszy wydatek.


sprężarka klimatyzacji
Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Właściwy poziom czynnika ma też wpływ na sprawność samego chłodzenia, jeżeli go będzie za mało, to klimatyzacja nie będzie odpowiednio funkcjonować. Dlatego też raz na rok obowiązkowo powinno się odwiedzić jakiś serwis który się zajmuje takimi tematami i uzupełnić co potrzeba. Dla właściwego komfortu należy także regularnie wymieniać filtr, dzięki temu będzie się miało czyste powietrze we wnętrzu. Należy pamiętać o powyższych zasadach, bowiem będzie można wtedy uniknąć kosztownych napraw.


Jeżeli zepsuciu ulegnie kompletne sprzęgło klimatyzacji, to jeszcze nie ma jakiegoś wielkiego dramatu, ale jeśli zatrze się sprężarka, to liczyć się będzie trzeba z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.