EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak zapewnić komfort cieplny?

Każdy z nas ma inne preferencje odnośnie środowiska, gdzie przebywamy, szczególnie jeżeli chodzi o temperaturę. Niektórzy preferują ciepło, inni preferują, kiedy jest chłodno i przykładowo ich ulubioną porą roku jest jesień lub zima. Z kolei wiele osób, które preferują lato będzie nienawidziła zimy i podczas jej trwania nierzadko będzie chciała zagrzać się w domu przy kocu i najchętniej w ogóle z niego nie wychodzić.

Kotłownia przemysłowa

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com
Ludzie przeżywają istne męczarnie w trakcie dużych upałów, co także jest zrozumiałe i całkiem logiczne. W związku z powyższym opracowano pojęcie „komfortu cieplnego” odnoszącego się do momentu, gdy człowiekowi nie jest ani za zimno, ani za ciepło (ważne – http://www.akm.net.pl/), tylko „w sam raz”. Każdy z nas pragnie uzyskać odpowiednią temperaturę w domu.

Nie jest to takie proste, ponieważ niezbędny jest kompleksowy system grzewczy wraz z całą aparaturą. Składa się on najczęściej z kotła (źródło ciepła), rur transportujących czynnik grzewczy (z reguły wodę) i grzejników, które bezpośrednio przekazują ciepło do naszego pomieszczenia. Jak się łatwo domyślić, taka inwestycja jest kosztowna, na co musimy być przygotowani. Budując dom, warto od razu wykonać system grzewczy, dlatego, że jest to znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie. Można go wtedy zamontować wraz z budową całego domu. Należy w odpowiedni sposób przeanalizować projekt takiego systemu tak, aby wszystko było „dopięte na ostatni guzik” i możliwie uzasadnione z punktu widzenia finansów.

Dostarczanie ciepła na szeroką skalę

Warto uświadomić sobie, iż duże ośrodki miejskie starają się dostarczać ciepło mieszkańcom, więc wznoszą kotłownie przemysłowe zdolne do produkowania takiej ilości ciepła, która wystarczy wszystkim mieszkańcom podłączonym do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ mieszkańcy lokali podłączonych do takiego systemu nie muszą się o nic martwić. Nie trzeba pilnować własnego źródła ciepła, rozpalać kotła oraz kupować paliwa. Wszystko dzieje się bez udziału mieszkańców, którzy oczywiście płacą za tego rodzaju usługę. Dąży się do tego, aby możliwie jak najwięcej gospodarstw domowych było podłączonych do takiej sieci, dlatego, że jest to gwarancja bezpieczeństwa (zobacz wyłazy dachowe od mercor) energetycznego.