EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Ochronniki przepięciowe: co to jest oraz do czego służy?

Trudno sobie wyobrazić zwyczajne życie bez urządzeń zasilanych elektrycznością. Jak oczywiście bezpiecznie skorzystać z urządzeń elektrycznych?

W każdym mieszkaniu znajduje się dzisiaj mnóstwo sprzętów, które nie będą mogły funkcjonować, jeśli nie zostaną podłączone do energii elektrycznej. To właśnie dlatego w każdym mieszkaniu znajduje się jedna z najważniejszych instalacji, instalacja – www.arapneumatik.pl/k-60-instalacje-pneumatyczne-transair-parker-legris – elektryczna. Teraz jednym z najważniejszych elementów takiego rodzaju instalacji jest ochronnik przepięciowy. Znany ochronnik przepięciowy ma chronić obecne w naszym mieszkaniu urządzenia elektryczne przed ich zniszczeniem na skutek uderzenia pioruna, ale też przed skutkami spadku napięcia w takiej instalacji elektrycznej.

fotowoltaika

Autor: Team Massachusetts 4D Home
Źródło: http://www.flickr.com

Zainstalowanie ochronników przepięciowych zaleca się w dużym stopniu w tych budynkach, które nie mają instalacji przeciwgromowej, czyli tej, która ochroni przed działaniem pioruna podczas naprawdę poważnej burzy. Większość poszczególnych budynków zasilana jest zwyczajną energią elektryczną produkowaną z dobrze nam znanych surowców takich jak węgiel.

Zasoby węgla powoli jednak się zmniejszają. Dlatego już od jakiegoś czasu poszukiwane są inne źródła energii. Tym, które cieszy się popularnością jest energia słoneczna. Niezwykle powoli na sporej ilości domów jednorodzinnych zaczynają być montowane ogniwa słoneczne. Podobnie, jak w sytuacji zwyczajnej sieci elektrycznej, oczywiście i w sytuacji fotowoltaiki konieczne jest stosowanie zróżnicowanych rodzajów zabezpieczeń. Zaliczane są do nich ograniczniki fotowoltaika. Wykorzystywane ograniczniki fotowoltaika zabezpieczają systemy przed przeróżnymi przyczynami przepięć. Często są one zabezpieczeniem przed wyładowaniem atmosferycznym. Ograniczniki te powinny być zainstalowane niezależnie od tego, czy w budynku została zainstalowana instalacja odgromowa, czy też posiadacz zrezygnował z tego rodzaju instalacji. Jednak taki ogranicznik można zastosować zależy właśnie od tego, czy na budynku znajdziemyinstalację odgromową, czy też jej brak. Jakie są tak naprawdę ograniczniki, które musimy umieścić we własnym domu powinni nas poinformować zatrudnieni w danej firmie, w której zakupiliśmy baterie słoneczne.