EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co warto wiedzieć, dobierając okna do mieszkania

Jednym z najistotniejszych składników wyposażania nowego budynku, jest dobór należytych okien. Wśród głównych elementów, na jakie musimy zwracać uwagę, jest jakość oraz klasa okien, typ szyby oraz cechy izolacyjne. Istotny jest również wytwórca, jego renoma a także posiadane certyfikaty, bo daje to gwarancję dużej jakości produktu.

Co powinniśmy wiedzieć o klasie okien? Przede wszystkim to, iż stolarka otworowa z PVC powstaje na podstawie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach, przykładowo A. B, C, itp. Najwyższą z możliwych klas profili jest kategoria A. Znaczy ona, że ścianki z zewnątrz okna – poznaj więcej – posiadają 3 mm grubości. Zapewnia to trwałość okien, a dodatkowo większą ochronę przed hałasem a także zmianami temperatur. Profile o cieńszych ściankach, zaliczane do niższych klas B oraz C, nie posiadają już tak dużej wytrzymałości na uszkodzenia i mogą być na przykład wielokrotnie bardziej podatne na pękanie naroży jak też mogą ulegać odkształceniom.

okna w kuchni

Autor: OKNOPLAST-Kraków

Innym ważnym czynnikiem są szyby. Aktualnie rozpowszechnione są szyby zespolone. Komponują się one z dwu lub więcej szklanych tafli, jakie oddzielone są między sobą ramką dystansową stworzoną na przykład z aluminium. Pomiędzy taflami szkła można również zamieścić specjalną ramkę z metalu szlachetnego tak zwaną termoramkę, jaka obniża straty ciepła nawet do 10% jak też ogranicza zjawisko roszenia szyb. Ostatnimi czasy coraz bardziej rozpowszechnione są tzw. szyby bezpieczne . Czym są? Szyba bezpieczna (tak samo jak samochodowa) w przypadku rozbicia, tłucze się na bezpieczne drobniutkie kawałeczki, jakimi trudno się skaleczyć .

Komfort użytkowania okien możemy podnieść, dobierając do nich detale dodatkowe (dla przykładu blokada mylnego położenia klamki, uniemożliwiająca wypadnięcie skrzydła okiennego z ramy przy niedokładnym ustawieniu klamki, moskitiery przeciw owadom czy również nawiewniki, jakie automatycznie regulują poziom wilgoci powietrza we wnętrzu, zaślepka do profilu). Dalsze, ciekawe rozwiązania to np. niski próg balkonowy win step, jaki zagwarantuje wyjście na zewnątrz „bez potknięć”, a także zatrzask win-click umożliwiający zamknięcie drzwi na balkon lub balkon od strony zewnętrznej bez potrzeby użycia klamki. Zabezpieczając własny dom przed włamaniem, dobrze jest stosować w oknach dodatkowe elementy antywłamaniowe, takie jak zaczepy antywyważeniowe bądź klamkę z kluczem.