EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy przestrzeń radiowa ma jeszcze na coś duży wpływ? Czy opłaca się zamieszczać reklamę w radiu?

W dzisiejszych czasach, kiedy telewizja i internet to najważniejsze medium, ciężko znaleźć przestrzeń dla radia. Jednak ono istnieje i ma się dość dobrze, więc różni copywriterzy i ludzie zajmujący się marketingiem robią reklamowe spoty do radia. Zapotrzebowanie na tego typu spoty nie bierze się tylko z dosyć niskich kosztów. Radia można słuchać rzeczywiście wszędzie, audycje zaś są kierowane do wybranej grupy słuchających, dzięki czemu łatwo kierować reklamę do danej grupy osób.

Spot radiowy to na pewno także tekst marketingowy, jaki powinien przede wszystkim sprzedać konkretny artykuł albo usługę. W internecie niewiele jednak znajduje się informacji o przygotowywaniu spotu radiowego,

radio reklama

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com

a tym bardziej pozostałych radiowych form, jak jingle radiowe. Z tego względu osobom, jakie są tym zainteresowane ciężko znaleźć jakieś pomocne informacje. W poniższym artykule możemy dowiedzieć się paru ważnych rzeczy w tym temacie. Długość spotów radiowych zbliżona jest do tych z telewizji.

Najczęściej spotykamy więc reklamy 30-sekundowe , zaś najkrótsza kampania w radiu powinna mieć 4-6 emisji reklamy radiowej dziennie. Czas jej trwania nie powinien być krótszy aniżeli 1-2 tygodnie. Spot reklamujący musi mieć trzy części. Pierwsza z takich części to zarys. Tutaj powinniśmy zdobyć uwagę potencjalnych odbiorców. Dobrze jest w związku z tym do tego celu wykorzystać efekty dźwiękowe, zadać intrygujące pytania, wspomnij o nazwie reklamowanego artykułu lub usługi, dobrze jest podać jej ważne cechach. W pierwszym fragmencie należy uczynić absolutnie wszystko, by zaciekawić słuchającego. Najważniejsze, by nie ograniczać się jedynie do samego tekstu, więc najczęściej na początku daje się tak zwany bumper, czyli dźwięki, który powinien zaciekawić słuchacza.

Następny krok to rozwinięcie, czyli opis korzyści wiążących się z zakupem danej rzeczy. Jeżeli we wstępie zacząłeś opowiadać odbiorcy konkretną historię, powinieneś ją kontynuować, by zgrabnie wpleść konkretną ofertę w zakończeniu. Na koniec trzeba odsłonić wszystkie karty oraz zachęcić do zakupu. Podać należy najważniejsze argumenty, jakie powinny skłonić ewentualnego klienta do kupna. Pamiętać trzeba o podstawowych informacjach, to znaczy kiedy na przykład mówisz o otwarciu nowego sklepu, to nie możesz nie wspomnieć, gdzie się znajduje i kiedy będzie jego otwarcie.