EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Gdzie wykorzystuje się automatykę przemysłową i czym właściwie ona jest?

Automatyka przemysłowa wiązana jest z skomplikowanymi maszynami, automatami, samoczynnymi liniami produkcyjnymi. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie praca człowieka jest niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Liderem w tejże sferze jest przemysł motoryzacyjny. Współczesna technologia umożliwia nam tworzenie bardzo wielu artykułów bez bezpośredniego uczestnictwa człowieka w przebiegu wytwórczości. Przykładowo produkcja płyty CD naszego ukochanego wykonawcy dokonuje się w dużej mierze pod kontrolą komputerów. Monitorują one nie jedynie sam zapis na płycie lecz również wszelkie parametry mogące wywrzeć wpływ na jakość towaru.

przemysł

Autor: USFWS Mountain-Prairie
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jest w innych dziedzinach przemysłu. W przypadku przemysłu spożywczego nierzadko wykorzystuje się czujnik pt100. Jest to wszechstronne urządzenie użytkowane do pomiaru temperatury na przykład w piecach służących do wypieku chleba. Przy masowej produkcji chleba trudno spodziewać się aby piekarz przeczuwał czy temperatura w piekarniku jest odpowiednia. Czujnik pt100 posiada uniwersalne zastosowanie dzięki temu iż obszar temperatur w jakich funkcjonuje jest całkiem szeroki.

Więcej na ten temat: JUMO
Pozwala to by czujnik pt100 stosowany był także w przemyśle chłodniczym. Drugą gałęzią przemysłu (przekonaj się co proponuje rfid.zone) spożywczego w której wykorzystywane są rozmaitego typu czujniki tj. przetwornik ciśnienia będą browary. Ilości półfabrykatów płynnych stosowanych w procesie produkcji nastręcza zastosowania pneumatycznych systemów transportowych w których newralgiczną sprawą jest nadzorowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Służy do tego między innymi przetwornik ciśnienia. Automatykę przemysłową wykorzystuje się oczywiście również gdzie (witryna internetowa) indziej.

W chemicznym przemyśle częstokroć stosowane są w procesie produkcyjnym niebezpieczne dla zdrowia związki, stąd niezbędność zastosowania automatów. To chyba dyscyplina w której w najogromniejszym stopniu wykorzystuje się pracę różnego wariantu czujników i pozostałych przyrządów mieszczących się pod nazwą automatyki przemysłowej JUMO. Elementy automatyki przemysłowej takie jak czujnik pt100 wykorzystywane są w również w energetyce, silnikach itp. Przetwornik ciśnienia stosuje się do kontrolowania harmonijnej pracy linii przesyłowych.