EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Z jakiego powodu łańcuch zrywkowy jest o wiele korzystniejszym środkiem niż linka?

Najbardziej skomplikowaną i najdroższą fazą transportu drzewa jest tzw. zrywka. W czasie przeprowadzania takiej czynności wykorzystuje się między innymi specjalistyczne łańcuchy, które muszą zostać tak skonstruowane i wytworzone, żeby uniemożliwiać ich zsuwanie się z kłody.

usterki

Źródło: pixabay.com
W tym celu wykorzystuje się łańcuch (zawiesia łańcuchowe) zrywkowy, jaki może mieć różne rodzaje. Jedną z popularniejszych jest klasa 8, czyli taka, która tyczy się produktu o grubości ogniwa równej 8 milimetrów. Poza wspomnianą grubością albo długością, taki łańcuch ma przeróżne inne parametry, przykładowo siłę zrywającą czy też dozwolone obciążenie. Do tego typu produktu mocowany jest poza tym zamek ślizgowy, który dzięki odpowiedniemu, wymodelowanemu kształtowi jest w stanie gwarantować bezpieczne chwytanie łańcucha. Te z kolei są znacznie lepszym wyjściem niż linki, gdyż gwarantują znacznie większą żywotność. W odróżnieniu od linek, łańcuchy (odwiedź stronę) zrywkowe są wyprodukowane ze stali stopowych, jakie posiadają wielce dobre właściwości, zwłaszcza jeśli chodzi o zrywanie – są gotowe na siły rzędu paru ton. Innymi słowy tego typu łańcuchy zapewniają niezwykle duży poziom bezpieczeństwa. Są przy tym relatywnie lekkie.

LED

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to istotny czynnik, gdyż łańcuchy zrywkowe są także wykorzystywane jako element wyciągarki łańcuchowej. Te natomiast są urządzeniem, które funkcjonują między innymi do podnoszenia różnorodnych towarów przy np. wyprowadzkach.

Takie wyciągarki należy wnieść na daną kondygnację, a ciężki łańcuch tę pracę by komplikował. Kolejną korzyścią takiego łańcucha jest jego mała cena, jaka mogłaby wynosić tylko kilkadziesiąt złotych za 1 mb.