EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym pokryć dach budynku?

Tradycyjna dachówka, obicie bitumiczne lub blachodachówka? Na dachu można także ułożyć papę bądź widywaną kiedyś na wsiach strzechę. Wybór jest nadzwyczaj duży.

Przykład wnętrza w stylu rustykalnym

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com
taras

Autor: Monolith, Marazzi
Źródło: Monolith, Marazzi

Jaki dach, takowe obicie. Tą regułą powinniśmy się kierować przy wyborze materiału na obicie dachowe. Ważny jest układ dachu (spadzisty albo płaski, prosty albo skomplikowany) oraz konstrukcja więźby (solidna albo delikatna). Kiedy frapujemy się nad materiałem na pokrycie dachu na etapie projektowania domu, nasz wybór nie będzie niczym zawężony – projekt możesz dostosować do rodzaju materiału, nie wystawiając się na dodatkowe koszty. Niektóre materiały nadają się bowiem lepiej na dachy spadziste niż na płaskie, zaś dla niektórych trzeba zaprojektować mocniejszą konstrukcję dachowej więźby. Jeśli natomiast przeprowadzamy remont starego pokrycia bez wymiany lub wzmacniania więźby dachowej, jesteśmy ograniczeni warunkami konstrukcyjnymi, jakie nierzadko nie pozwalają na wykorzystanie dowolnych surowców takich jak dla przykładu płyty poliestrowe.
Faliste płyty bITumiczne z kolei są to sprasowane włókna organiczne – przykładowo celuloza – nasączone masą bitumiczną. Płyty zatopione są powłoką z żywicy polimerowej czy też akrylowo-winylową.

To użyteczne opracowanie (http://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/biosafe-ekologiczna-oczyszczalnia-sciekow) zapewne będzie dla Ciebie wartościowe, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu wiadomości pokrewne do takich, które czytasz tu.

Pokrycie takie odporne jest na promienie UV i czynniki pogodowe. Płyty bitumiczne układa się zwykle na dachach o mało skomplikowanej powierzchni. Obicie z płyt bitumicznych jest dość lekkie.

Bitumiczne dachówki kładzione na dachach przypominają płaskie dachówki klasyczne, są jednak od nich dużo lżejsze, zaś pokrycie z nich jest znacznie prostsze do ułożenia.