EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W których sytuacjach potrzebne może być tłumaczenie przysięgłe?

Tłumacz przysięgły to człowiek posiadający specjalne uprawnienia do potwierdzania zgodności tekstu napisanego w jakimś języku, z jego wykładnią. Rzecz jasna profesja tłumacza przysięgłego nie polega jedynie na przystawieniu stempla „potwierdzam zgodność z oryginałem”, zajmuje się on najpierw samym tłumaczeniem tekstu, a następnie jego zgodność z oryginałem zatwierdza osobistą imienną pieczątką.

Tłumaczenia z języków obcych

Autor: tomek.mazur
Źródło: http://www.flickr.com
Uprawnienia swoje oraz prawo do posługiwania się pieczątką tłumacz przysięgły pozyskuje zdając specjalny egzamin, a później składając odpowiednie śluby.

Opisywane w tym poście zagadnienia Cię intrygują? Jeżeli tak, to kliknij jeszcze tu – to bardzo użyteczna oferta (https://medycynaistomatologia.pl/endodoncja-lodz.html) dla miłośników tego typu problematyki.

Należałoby wspomnieć, że tłumacz może stracić swoje uprawnienia, nie są one bowiem dozgonne. Jeżeli mamy zasadne podejrzenie, że tłumacz z którego usług mamy zamiar skorzystać może nie posiadać odpowiednich upoważnień, możemy to skontrolować na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tłumacz uprawniony jest do wykonywania tłumaczeń jedynie w ramach dwu języków; polskiego i jednego obcego. Tłumacz angielskiego może więc tłumaczyć treści wyłącznie z angielskiego na polski i odwrotnie (przeczytaj na ten temat). Aby otrzymać prawo do tłumaczenia kolejnego języka obcego, winien podejść do kolejnego egzaminu.

Kiedy warto zatrudnić tłumacza przysięgłego? Zawsze kiedy chcemy pewnego tłumaczenia o doskonałej zgodności z oryginałem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku ważkich poświadczeń, których zawartość może być przykładowo rozważana przez sąd najwyższy.

Co zrozumiałe, nie można sobie w podobnych przypadkach przyzwolić na żadne uchybienia natury translatorskiej, bowiem ich efekty mogłyby być katastrofalne. Inną taką sytuacją będą tłumaczenia dokumentów, które mamy zamiar parafować, i tym samym podjąć jakiekolwiek zobowiązania (np. zapisany w języku obcym kontrakt przedłożony nam przez przyszłego pracodawcę).

tłumaczenie

Autor: Lori Mazzola
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasza znajomość obcego języka nie jest perfekcyjna, wtedy na pewno dobrze jest skorzystać z tłumaczenia przysięgłego, by nie zinterpretować na opak zapisów dokumentu. Wszelakiego rodzaju dokumenty urzędowe, tj. akty ślubu czy też zgonu, również wymagają tłumaczenia przysięgłego. Jak znaleźć tłumacza przysięgłego języka angielskiego we własnym mieście? Nic skomplikowanego, wystarczy napisać w przeglądarkę wyrażenie: tłumaczenia angielski Wrocław, a z pewnością będzie w czym wybierać.