EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Demontaż domku – jakie to koszta?

Rozbiórka domku to nie tylko koszty samych prac wyburzeniowych – uiścić trzeba będzie także chociażby za pozbycie się gruzu. Jak wiele to kosztuje?
Niekiedy możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż wyburzenia budynków a rozbiórka to dwie całkiem rozmaite czynności.

doświadczenie

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby dokonujące takiego rozróżnienia w większości wypadków zwracają uwagę na to, że w wypadku rozbiórki mamy możność odzyskania użytych do wybudowania danej nieruchomości surowców lub nawet jej całych elementów, w czasie gdy wyburzenie równoznaczne jest z całkowitą likwidacją budynku.

Jeśli niniejszy artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź źródło (http://placezabaw.com.pl/rodziny/play-city/grupy-wiekowe-placow-zabaw/place-zabaw-dla-zlobka/) a znajdziesz tam podobne informacje. One również na pewno okażą się dla Ciebie interesujące.

W praktyce jednakże słowa „wyburzenie” i „rozbiórka” przeważnie wykorzystuje się zamiennie, tak też będziemy używać ich w niniejszym przewodniku.

Ręczne wyburzanie domu czasem się opłaca – i to nie tylko dlatego, że można odzyskać surowce budowlane czy też fragmenty budynku. Bywa, że jednostka rozbiórkowa nie potrzebuje za swoją robotę pieniędzy, lecz tylko zwrotu surowców budowlanych, co dla zleceniodawcy znaczy czysty zysk! Niestety, ręcznie wyburzyć można wyłącznie nieruchomość pobudowaną z surowca, jaki nie jest nadto wytrzymały. W wypadku więc np. domu murowanego pozostaje wyburzenie za pomocą machin – spychaczy. Owa metoda pozwala sfinalizować wyburzanie w parę dni, lecz za wyburzanie mechaniczne będzie trzeba sporo zapłacić. Pod całościowym pojęciem sumptu demontażu kryją się kwoty, jakie trzeba wydać nie wyłącznie na same roboty wyburzeniowe. Trzeba uiścić także za wywiezienie resztek domu przez przedsiębiorstwo na śmietnisko.

Musimy ponadto uiścić należność za wykorzystywanie środowiska, czyli zobowiązanie skarbowe, którym objęte są osoby prowadzące działalność gospodarczą czy też działalność rolną.