EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Kupić gotowy dom czy może zdecydować się na jego samodzielne wybudowanie?

Zakup nieruchomości bezpośrednio od budującego lub z drugiej ręki? Na odpowiedź składają się przeróżne elementy, zarówno od strony cywilno-prawnej, jak gustownej. W dzisiejszym artykule wymienimy kilka okoliczności, na które powinno się zwrócić uwagę. Są to parametry, które inaczej przedstawiają się na rynku pierwotnym, a inaczej na rynku wtórnym.

Na rynku pierwotnym umowy dotyczą nabycia nieruchomości prosto od inwestora (jest nim deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa). Osoba zakupująca jest pierwszym właścicielem konkretnej nieruchomości. Z kolei na rynku wtórnym transakcje dotyczą kupna domu od poprzedniego właściciela.

Mieszkanie zakupione z pierwszej ręki może być w skończone pod klucz czy też być w stanie surowym. Do nas należy decyzja czy urządzamy na własną rękę czy proponujemy to firmie budowlanej. Trzeba jednak wiedzieć, że opcja „pod klucz” stawia pewne ograniczenia w doborze materiałów i elementów sanitarnych. Deweloper zarządza wzornikiem materiałów, które nie zawsze będą w naszym guście. Warto więc, przed podpisaniem kontraktu, zapoznać się z ofertą a także zestawić ją ze swoimi oczekiwaniami a także przeznaczonym na to budżetem. Dużo nieruchomości na sprzedaż jest pod Warszawą np. Magdalenka.

Zazwyczaj rynek wtórny oferuje nieruchomości, które były już wcześniej zamieszkiwane lub eksploatowane przez właścicieli. Mogą one mieć fizycznymi nieruchomości np.ważne omówienie – zalecamy tą stronę -zacieki, grzyby, popsute instalacje. Wielokrotnie w celu podwyższenia szans na sprzedaż domu, sprzedający przeprowadzają remont i proponują podstawowe umeblowanie. Są takie domy, które zostały przedstawione na sprzedaż jeszcze nieużytkowane, czyli zaraz po nabyciu od dewelopera lub spółdzielni. I tutaj, tak jak na rynku pierwotnym, znajdują się nieruchomości w stanie surowym lub wykończone. Opcji jest zatem więcej.

Cena nieruchomości zależy od położenia miasta, propozycji spółdzielni lub dewelopera a także znajdowania się nieruchomości względem centrum. Wartość metra kwadratowego będzie większa w sporych miastach i w bardziej cenionych prowincjach.