EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wpływ hałasu na zdrowie i samopoczucie istoty ludzkiej

Akustyczne drgania o dużym natężeniu, jakie mogą być dla człeka bardzo uciążliwe i szkodliwe, nazywane są hałasem.
Z psychologicznego punktu spostrzegania, harmider jest brzmieniem nadzwyczaj nieprzyjemnym oraz niepożądanym, jaki wywołuje pobudliwość, a wręcz zmęczenie całego organizmu.

Zaparkowane samochody na parkingu

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Istota ludzka od zawsze egzystuje w środowisku dźwięków, także sam się nimi posługuje. Naturalnymi źródłami dźwięków są oddźwięki natury: pioruny, szum deszczu, dźwięki wydawane przez zwierzaki. Wszystkie inne, jakie są niemiłe a także stresujące zostały nazwane hałasem. A więc harmider jest zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, uciążliwym jak też szkodliwym dla człeka a także innych organizmów żywych.
decybelomierz

Autor: Sharandra
Źródło: http://www.flickr.com
Warto zbadać, w jak natężonym hałasie przebywamy i czy jest on dla nas szkodliwy, może nam pomóc w tym decybelomierz, który to oszacuje poziom hałasu w naszym otoczeniu. Hałas wywołuje wzrost nerwowego napięcia.więcej pod wskazanym adresem – zapoznaj się z ofertą blach stalowych -Jest pewnym z czynników stresowych, jaki powoduje, iż w organizmie człowieka uwalniane są substancje chemiczne, między innymi adrenalina, zwana inaczej hormonem strachu, ucieczki oraz walki. Suprarenina uwalnia glukozę z wątroby, zapewnia również uwolnienie kwasów tłuszczowych z ich zapasów w tłuszczowej tkance, ażeby stanowiło źródło energii dla pracy mięśni.

Jednak gdy istota ludzka nie ucieka, glukoza oraz kwasy tłuszczowe nie mają możliwości ulec spaleniu w mięśniach, więc powstałe metabolITy zmieniają się w cholesterol, jaki odkłada się na ściankach krwionośnych naczyń, no po pewnym czasie może powodować nadciśnienie czy też udar mózgu. Hałas może być zatem dla istoty ludzkiej szczególnie niebezpieczny.