EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Na jakie ogrzewanie się zdecydować?

Obecne technologie zdążają w kierunku ekologii oraz oszczędności. Rośnie też liczba sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego.
Czy opłaca się wkładać w drogą instalację mając nadzieję, że już niezadługo się zwróci? Czy lepiej wybrać mniej kosztowne instalacje grzewcze po czym więcej płacić za ogrzewanie? Czy opłaca się wkładać w eko rozwiązania? Możemy ocenić, że najlepiej ogrzewać dom kotłem na węgiel lub drewno albo pompą ciepła.

Okna drewniane

Źródło: www.okna-drewniane.eu

Jednak wybór nie będzie taki prosty. Poza kłopotliwym dla otoczenia dymem warto brać pod uwagę uciążliwą obsługę kotła na węgiel a także konieczność kontrolowania jego pracy. Dla kogoś, kto wiele czasu spędza poza domem, może to być duży kłopot.
Ogrzewanie gruntową pompą ciepła będzie identycznie tanie, a pod względem komfortów znajduje się na przeciwnym biegunie. Nie wytwarza ona spalin jak też działa całkiem Automatycznie, tak że można niemalże zapomnieć o jej obecności. Pompa (pompy24.pl) ciepła jest napędzana prądem, jednak daje ciepło pobierane z otoczenia, zakumulowane w ziemi, (a zatem osiągalne za darmo) – względem tego uznaje się ją za ekologiczne urządzenie. Niestety, jest też dużo bardziej kosztowna. Instalacja z kotłem – zapoznaj się z ofertą kotły kondensacyjne producent – na węgiel kosztuje przeciętnie o 30 tys. zł mniej niż ta z pompą ciepła. Do tego jej zainstalowanie wymaga wykonania dosyć problematycznej instalacji potrzebnej do odbierania ciepła z gruntu. Warto zatem rozważyć, czy niewątpliwie większa wygoda oraz walory ekologiczne warte są tych pieniędzy a także zachodu.

Nakłady poniesione na wszelakie energooszczędne inwestycje zwracają się dosyć długo, dlatego w rozważaniach o ich opłacalności należałoby też wziąć w rachubę zmiany cen paliw a także energii w przyszłości. Na nieszczęście, trudno przewidzieć, jakie one będą.