EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się opłaca? Jakie wymagania formalne trzeba spełnić, aby ją założyć?

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, jakie nie mogą podłączyć się do miejskiej kanalizacji. Rzecz jasna, można inwestować w przydomowe szamba, lecz są one trudne w utrzymaniu.
Możność odprowadzania ścieków do kanalizacji to przywilej rezydentów miast jak też mniejszych miejscowości, ale o stosunkowo zwartej zabudowie.

modele

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
rozsączanie osadów

Autor: Eskadra PR
Źródło: Eskadra PR
Właściciele posiadłości na terenach, na których budownictwo jest rozproszone – budynki są znacznie oddalone jeden od drugiego bądź stoją w małych skupiskach – nie będą mogli liczyć na podłączenie do sieci kanalizacyjnej. W takich warunkach budowa (rozbiórki) sieci jest na ogół niemożliwa albo skomplikowana technicznie i przez to nadto droga.
Większość inwestorów decyduje się wówczas na korzystanie z szamba (http://www.ajpszamba.pl/), acz to wyjście mało wygodne. O ile zbiornik wybuduje się tak, jak tego żądają przepisy, a więc jako zupełnie szczelny, oddzielony od gruntu, jak też będzie się go eksploatować zgodnie z wytycznymi, a więc opróżniało nie rzadziej niż co dwa tygodnie, kłopot ścieków będzie nam cały czas towarzyszył. Trzeba będzie ograniczyć ablucje, obmywać naczynia oszczędnie, kontrolować, czy szambo się nie przepełnia, pamiętać o systematycznym wzywaniu brygady, która je opróżni, oraz jeszcze wcale niemało za to płacić.

Większości tychże mankamentów nie będzie mieć przydomowa oczyszczalnia ścieków, tylko jeśli postawimy na jej budowę, musimy liczyć się z większym wydatkiem na starcie. Za to będzie ona zupełnie bezobsługowa, nawet rozsączanie osadów będzie odbywać się bez naszej kontroli.