EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wilgotność drewna a także metody jej badania

Drewno jest tworzywem higroskopijnym oraz anizotropowym. Stąd jego własności mechaniczne zależne są od kształtowania się jego wilgoci.
W każdym zastosowaniu drewna musi być przestrzegana zasada utrzymania stałej wymaganej wilgoci technicznej, równoważnej przy jakiej nie zmienia one swych kształtów.

Aby jednak spożytkować drewno w sposób optymalny pod względem technicznym, należy dbać o jego wilgoć a to można czynić wyłącznie przez dokładne sprawdzanie jego wilgotności.

Jeżeli zainteresowała Cię taka kwestia, bez obaw przeczytaj także to uzupełniające info (http://www.malesapd.pl/), ponieważ zobaczysz tam niezwykle atrakcyjne informacje.

Badanie wilgoci drewna można dokonywać na wiele sposobów. Pierwszą z metod jest niezwykle dogłębna i wykorzystywana w warunkach laboratorium zakładowego i suszarniach do drewna. Zaś druga elektrometryczna jest stosunkowo praktyczna oraz stosowana wszędzie a zwłaszcza w warsztatach przerobu drewna na drzewnych składach w dużych i małych zakładach rzemieślniczych.

gruz

Autor: jean-louis Zimmermann
Źródło: http://www.flickr.com
Salon w stylu nowoczesnym

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com

Strategia suszarkowo-wagowa polega na pobraniu próbki o wielkościach 2x2x2 cm z Wnętrza analizowanej deski czy elementu. W następnej kolejności dopełnia się ich ważenia z dokładnością do 0,01g. Zbadane sztuki umieszcza się w elektrycznej suszarce – laboratoryjnej, wyekwipowanej w termoregulację, jaka podtrzymuje temperaturę na żądanym pułapie z czułością do +/- 5 °C. Wilgotność drewna (Wo) oblicza się z precyzją do 0,5%. Oprócz tego zawsze możemy zastosować tzw. miernik wilgotności (więcej w temacie) drewna. Jest na rynku szereg typów wilgotnościomierzy.

Do bezproblemowych w obsłudze należy wilgotnościomierz D-3, jaki dopełnia pomiaru wilgotności drewna od 6% do 30% wilgoci bezwzględnej. Praktyka przekonuje, że bez takich narzędzi nie można w sposób prawidłowy dopełniać jakiejkolwiek wytwórczości drzewnej.