EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wykorzystanie granitu

Granit od zawżdy stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wypływa to z faktu, że jest on jednym z najtrwalszych i mocnych materiałów. Dodatkowo jest nieszkodliwy oraz nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie trudno zachować jego piękno.

Jednym z w najwyższym stopniu efektownych głazów występujących w naturze i użytkowanych w budownictwie jest właśnie granIT. Jest to skała głębinowa. Głównymi minerałami wchodzącymi w skład granitu są : ortoklaz oraz plagioklaz. Granit jest najczęściej spotykaną magmową skałą, występuje w utworach wszystkich czasów oraz na wszystkich kontynentach. W naszym kraju granitowe skały znajdziemy na Dolnym Śląsku jak też ziemi kłodzkiej. Z kolei w głębokim podłożu w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Najbardziej słynna jest prawdopodobnie kopalnia granitu Borów.
budowa domu

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
kopalnia granitu Borów
Specyficzna wywóz gruzu rzeszów granitu sprawia, iż jest jednym z najbardziej twardych materiałów budowlanych na naszej planecie, stąd może być z łatwością wykorzystywany do zabezpieczenia nawierzchni narażonych na duży nacisk. Nie będą w stanie zaszkodzić granitowi niesprzyjające czynniki pogodowe, takie jak wiatr czy deszcz. Dodatkowo jest wytrzymały na zarysowania jak też ścieranie. Granit użytkuje się przede wszystkim jako surowiec budowlany. Dzięki swojej wytrzymałości świetnie sprawdza się w wytwórczości brukowej kostki albo płyt chodnikowych. Co więcej jego elegancki wygląd pozwala na stosowanie płyt granitowych w charakterze posadzek i do wytwórczości parapetów zewnętrznych.

Sprawdzi się też w konstrukcji dekoracji ogrodowych, mebli kamiennych, fontann, itp. Ze względu na fakt, że granit jest materiałem całkiem naturalnym, znajduje swe użycie także w pomieszczeniach kuchennych, łazienkach oraz jadalniach.