EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wytrzymałość materiału

Wytrzymałość materiału jest jego mechaniczną właściwością, charakteryzującą zdolność budulca do przeciwstawiania się działaniu sił zewnętrznych, jakie powodują przejściowe czy też trwałe jego odkształcenie a wręcz degradację.

przykładowe wnętrze domu

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Siły oddziałujące na drewno mogą występować jako obciążenia statyczne – narastające powoli a także równomiernie w jednym kierunku działania siły a także jako obciążenia dynamiczne, działające jednorazowo lecz z prędką zmianą kierunku a także wartości oddziaływania siły. Tego typu obciążenia ze zmiennym biegiem działania sił zwą się obciążeniami wibracyjnymi.

Chcemy zachęcić Cię do przeczytania naszego szczegółowego artykułu. Najedź na łącze tutaj i przenieś się do następnej strony.

Ciągłe naprężenia materiału, w wyniku długofalowych niedużych obciążeń nieprzekraczających jego odporności, w konsekwencji powodują zmęczenie materiału.

działki

Autor: godlesso
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe wykonuje się wykorzystując wiele rozmaitych sposobów. Wynika to z potrzeby wskazania wielkości charakteryzujących zachowanie się tworzywa poddawanego różnorodnym typom obciążenia, jak: rozciąganie, ściskanie, zginanie, skręcanie bądź ścinanie, a także poniektórym ich kombinacjom.
Różne warunki pracy substancji (szczególnie materiałów konstrukcyjnych) narzucają dodatkowo konieczność prowadzenia badań przy obciążeniach cyklicznych, stosowania różnorodnych szybkości obciążenia, a dla uwzględnienia działania temperatury otoczenia – wykonywania prób w temperaturach różnych od temperatury środowiska, co znakomicie podwyższa liczbę możliwych wariantów.

Niezbędność wyznaczenia w możliwie prosty sposób charakterystyki mechanicznej materiału i przekazania jej konstruktorom jak też technologom w formie dokładnie określonych wartości liczbowych spowodowała, że nie są to wielkości fizyczne. Pierwszą własnością mechaniczną, jaka zapewne została spostrzeżona w związku z budowaniem wielkich konstrukcji, przykładowo mostów czy też budynków, jest wytrzymałość.

Ciekawy wpis? Jeżeli tak uważasz, to bez ociągania kliknij tu, gdyż naprawdę warto zobaczyć również inne pokrewne posty!

/J]