EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co oferują badania magnetyczne i gdzie można ich używać? Jakie istnieją rodzaje tego typu badań?

Niektóre metody inżynieryjne, jak choćby pomiary grubości przydają się w wielu branżach, ciężko coś bez nich wykonać. Przykłady tego typu zastosowań możemy mnożyć, z pewnością jednak badania magnetyczne dają wiele możliwości.

Jedną z metod jest radiograficzne zastosowanie aparatów rentgenowskich i źródeł promieniotwórczych. Metoda ta daje wykrywanie wewnętrznych jak i powierzchniowych nieciągłości obiektów.

Jeżeli przedstawiony na tej stronie artykuł okazał się dla Ciebie ciekawy, kliknij tu, gdyż na pewno warto zobaczyć tam (http://www.aquablendpolska.com/katalog/siara-plynnne-zloto,29.html) również inny podobny materiał!

To polega na naświetlaniu rzeczy promieniowaniem jonizującym. Jest to promieniowanie rentgenowskie albo promieniowanie, które jesteśmy w stanie wytworzyć ze sztucznych źródeł izotopowych. Są to badania magnetyczne mt. Metodę taką stosuje się w sprawdzaniu złączy spawanych i zgrzewanych. Radiografia posiada zastosowanie w badaniach wszelkich metali i ich stopów. Kolejny sposobem jest metoda ultradźwiękowa. Polega ona na wprowadzaniu fal ultradźwiękowych do obiektu. Są one odbijane poprzez nieciągłości.

Umożliwia to wykrywać pęknięcie, niespawy czy inne niedoskonałości. Możemy je również stosować, żeby oszacować zmiany mikrostruktury materiału, które tworzą się w czasie długiej eksploatacji, jak i do zmierzenia grubości obiektów. Ma zastosowanie w niektórych badaniach mających miejsce podczas odbioru, procesie produkcji i ostatecznej kontroli. Pozwala na wykrywanie wadliwych miejsc w materiałach nieporowatych. Badania magnetyczne mt pozwalają na znajdowanie w rzeczach zrobionych z materiałów ferromagnetycznych nieciągłości na powierzchni.

wykres pomiarowy

Autor: silentworks.pl
Źródło: silentworks.pl

Polega to na magnesowaniu przedmiotów, oraz wykrywaniu przy pomocy proszku magnetycznego pola magnetycznego rozproszenia. Znajduje się one w miejscach występowania powierzchniowych nieciągłości materiałowych.

Jeżeli pragniesz być na bieżąco w owym zagadnieniu, to przyda Ci się aktualna publikacja. Znajdziesz ją pod wskazanym tu linkiem. A jeżeli będziesz posiadał komentarze, szybko na nie zareagujemy!

Kolejna z metod – penetracyjna, polega na wykrywaniu nieciągłości wnikania cieczy, dajmy na to penetrantów barwnych lub fluorescencyjnych. znajdywanie takich nieciągłości ma miejsce przez użycie wywoływaczy. Używana jest do kontrolowania części o różnych kształtach i wielkościach, zrobionych z materiałów ferromagnetycznych, które nie mogą być badane metodą magnetyczną (zobacz). Inne badanie to sposób wizualny.

Najważniejszym celem takiego badania jest ocena stanu nawierzchni, jak zmiany korozyjne albo erozyjne. Zaleca się również kontrolę danego przedmiotu po jego naprawie. Prócz badania bezpośredniego mamy też badania pośrednie. Są to badania optyczne pozwalające badać nawierzchnię przy pomocy endoskopów czy peryskopów. Metodą prądów wirowych prawdopodobne jest wykrywanie nieciągłości „zaciągniętych”, nieciągłości znajdujących się pod warstwą pokrycia z farby lub galwanicznego jak i nieciągłości znajdujących się w poszczególnych warstwach obiektów wielowarstwowych.