EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Który budynek będzie tani w budowie? W którym miejscu poszukiwać oszczędności?

Koszty budowy domu jednorodzinnego zależne są od technologii budowy, cen materiałów , metody organizacji .
Ogromne znaczenie ma także dobór projektu. Możemy przyjąć, że im mniejszy dom, tym mniejszy jest koszt budowy.

Domy parterowe nowoczesne są tańsze w budowie (kliknij) aniżeli budynki piętrowe. Istnieją jednak projekty domów, których optymalny układ umożliwia oszczędzić spore pieniądze względem mniejszego domku o mniej korzystnej bryle. Dobór właściwego projektu budynku nie tylko zredukuje koszty budowy, lecz również korzystnie wpłynie na wielkość rachunków za energię w trakcie późniejszego użytkowania domu. Budynki energooszczędne z uwagi na niezbędność użycia rozwiązań energooszczędnych: należytych materiałów , należytej izolacji cieplnej a także instalacji energooszczędnych, takich jak na przykład wentylacja wymiennik ciepła wentylacji mechaniczna albo pompa ciepła. Wziąwszy pod uwagę fakt, że dom energooszczędny to niższe koszta eksploatacji, różnica owa zwróci się wcześniej niż okres spłaty kredytu, który zaciągnęliśmy na budowę domku.
zbiornik

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

Na koszt budowy oddziałuje przede wszystkim bryła a także dach budynku. Optymalny w stosunku do kosztów budowy oraz wydatków na utrzymanie jest projekt o zwartej bryle domku, przewidzianej na planie prostokąta. Prosta bryła ogranicza powstawanie mostków termicznych, poprzez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Mostki cieplne powstają przede wszystkim w miejscach załamań konstrukcji, a więc ściany o obniżonej ilości styków różnych materiałów zagwarantują mniejsze niebezpieczeństwo ubytków ciepła. Są także tańsze jak też proste w budowie. Jeżeli idzie o rozmiar domku, to ubytki energii są zazwyczaj wprost proporcjonalne do rozmiaru budynku.