EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Fiber lasery czy lasery węglowe? – sprawdź podczas jakich czynności ich używać

Urządzenia laserowe stosuje się w kilku branżach i wytwórstwie, od lecznictwa przez technikę reklamową, poligraficzną i obróbkę opakowań po pieczątki i grawerowanie. Do kojarzonych odmian lasera występującego na rynku zalicza się te napędzane dwutlenkiem węgla (gazowe), także tym fiber laser oraz lasery wanadatowe. Odmienna specyfika w rodzajach laserów tkwi w źródle które wytwarza wiązkę świetlną. Sam skrót „laser” odnosi się wszakże do zintensyfikowanej emisji światła przez strumienie dodatkowego promieniowania.

laser

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Skumulowaną w punkcie energię dostarcza się do odpowiedniego źródła. Może być nim pręt (więcej na tej stronie) krystaliczny – wówczas mowa o laserach krystalicznych, do których zalicza się między innymi fiber laser – laser do grawerowania. Dopływ energii w laserach odbywa się albo za pośrednictwem światła (diody, lampy błyskowe) albo wyładowania elektrycznego, nie inaczej jak w świetlówkach. Do obróbki materiałów wiązka lasera wydostaje się przez przepuszczalną warstwę zwierciadła z otworem.

Zdecydowanie korzystne i praktyczne w wykorzystaniu do cięć (zobacz http://bth.pl/) i obróbek materiałów są lasery CO2. Równie pozytywny oddźwięk mają lasery fiber, trwałe w użytkowaniu i przeznaczane szczególnie do kontrastowania laserowego na sztucznych tworzywach. Wersje gazowe, z zawartością CO2 sprawdzają się znakomicie w grawerowaniu i

laser

Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com

cięciach laserowych, a to zasługa parametrów, które pozwalają długo i ekonomicznie pracować. Potniemy nimi sprzęt z drewna, szkła, tekstylii czy tworzywa sztuczne, a nawet kamienie.

Na rynku wyszukamy firmy – producentów laserów łączące obydwie technologie – fiber laser i laser gazowy, pozwalając wykonywać wiele funkcji na wysokim poziomie. Lasery fiber, różnią się od laserów gazowych – wytwarzają wiązki lasera po czym wzmacniają je we włóknach szklanych. Etap tworzenia komplikuje się jeszcze bardziej – dostarcza się do włókien energię z diod pompujących. Fale liczone w mikrometrach sprawiają, że fiber lasery mają drobniutką średnicę ogniska, co pozwala im na stukrotnie większą efektywność niż w wersjach z gazem. Nie wymagają przy tym długotrwałych konserwacji, a ich czas służenia sięga paru tysięcy godzin pracy (zdecydowanie pomocna strona, warto zajrzeć).