EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do czego wykorzystuje się zasilacze diodowe?

Odpowiedni dobór zasilacza dla oświetlenia LED ma nieraz decydujące wagę nie wyłącznie dla jakości lecz także odpowiedniego postępowania całego systemu oświetlenia diodowego również dla jego stałości.

Kula z diod led

Autor: Billie Ward
Źródło: http://www.flickr.com
Do zasilania oświetlenia LED, zdecydowanie w najwyższym stopniu przydają się zasilacze LED (tytułowane też przetwornicami napięcia albo zasilaczami impulsowymi), które mają wyraźnie wyższą sprawność aniżeli standardowe zasilacze oparte o transformator. Dzięki temu cały system oświetlenia zachowuje swoją energooszczędność.

Ogromnie znaczącą sprawą są wcielone bezpieczniki. Należy pamiętać, że jego w pełni skuteczne funkcjonowanie umożliwiają jedynie zasilacze LED posiadające podłączenie do uziemienia. Niestety nawet najwspanialsze zabezpieczenia przeciwprzepięciowe wcielone w zasilacz LED, nie jest w stanie wykluczyć sporych i długich przepięć. W związku z tym wskazane jest użytkować ponadplanową ochronę przeciwprzepięciową w instalacji elektrycznej obiektu.

Dewiza funkcji zasilaczy LED skutkuje, że sprawność jest tym większa im lepsze

Pętla świetlna

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

napięcie wyjściowe. Wybierajmy zasilacze LED, które bez obciążenia pobierają nie więcej niż 1 W, czy nawet skromniej, przede wszystkim wtedy, kiedy planujemy podłączyć zasilacz na stałe do sieci.

Kiedy już wyłonimy wariant zasilacza LED, to żeby dostosować jego moc, należy policzyć wspólną moc wszystkich odbiorników, które zostaną podłączone do tegoż zasilacza. Moc braną poprzez dowolne źródło światła LED znajdziemy w instrukcji tego narzędzia lub w karcie katalogowej. Niezwykle znaczącym detalem jest odprowadzanie ciepła od zasilacza LED, aczkolwiek ta zasada ma wykorzystanie do każdych narzędzi elektronicznych.

Wszelkie bowiem urządzenie elektroniczne woli pracować w niskich temperaturach i jeśli nie zagwarantujemy mu właściwej wentylacji (bądź przynajmniej swobodnej wymiany powietrza) to wyższa temperatura jego pracy doprowadzi osłabienie żywotności tego przyrządu. Ma to tym większe znaczenie, im więcej ciepła wysyła dane narzędzie, a zasilacze LED na ogół potrafią się dość mocno zagrzać. Wobec tego, ażeby umożliwić ich wieloletnią bezawaryjną pracę należałoby zadbać o odpowiednią wentylację.