EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Najlepsze drewno do kominka

Kominek jest dziś dosyć popularnym elementem wyposażenia wnętrz. Nie można się temu dziwić, jako że zapewnia nastrojową atmosferę, przede wszystkim w czasie zimy lub jesieni, które w Polsce trwają rzeczywiście długo oraz cechują się faktycznie niskimi temperaturami.

jadalnia

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

Sporo osób decyduje się na klasyczne kominki otwarte, jakie są zasilane drewnem, mimo że mają one poważną konkurencję w postaci kominków elektrycznych albo gazowych. Dość duże znaczenie ma wybór potrzebnego drewna do kominka. W ten sposób zminimalizuje się koszty jego zakupu. Ponadto, zagwarantuje się, że kominek będzie funkcjonował bez większych kłopotów. Sporym zainteresowaniem odznacza się przeważnie drewno kominkowe (polecany artykuł) Grójec, którego jakość jest rzeczywiście satysfakcjonująca.
Nabywając drewno kominkowe, wskazane jest unikać drzew iglastych. Dlaczego? Ponieważ posiadają one w sobie dość dużą ilość żywicy, która może spowodować pojawienie się brzydkich plam. Co więcej, ich usuwanie może sprawiać dużo problemów. Kategorycznie lepszym wyborem jest drewno (rzuć okiem na klej do drewna: www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna) pochodzące z drzew liściastych, gdyż w nich zawartość żywicy jest niewielka. Świetnie sprawdzają się głównie gatunki zaliczane do twardych. W tej grupie można wyróżnić chociażby dąb. Takie drewno bowiem jest najbardziej wydajne. Nie spala się błyskawicznie,

drewno kominkowe na paletach

Autor: FHU ANDRE
Źródło: http://fhu-andre.pl/

a jednocześnie produkuje dużą ilość ciepła. Do ogrzania takiego samego pomieszczenia potrzebna by była dużo większa ilość drewna miękkiego. Są to nie tylko wyższe koszty, ale także większy problem, jako że trzeba częściej dokładać do kominka kolejną porcję.

Zdecydowanie nie należy w kominku spalać drewnianych odpadów, przykładowo drewna ze starych mebli. Są one bowiem przeważnie pokryte środkami chemicznymi. Drewno kominkowe (ta strona) koniecznie powinno być uprzednio składowane. Oznacza to, że zostało składowane przez określony czas, aby pozbyć się nagromadzonej wody, jaka utrudniałaby znacząco jego spalanie. Należy o tym pamiętać, jako że mokre drewno nie tylko będzie się źle paliło, ale dodatkowo zacznie wytwarzać znaczącą ilość dymu. Drewno powinno się nabywać u sprawdzonych sprzedawców. Świetnym rozwiązaniem jest także kupowanie go w nadleśnictwach. Odpowiednio wybrane drewno powinno być wystarczająco suche i pocięte w wygodne szczapy, jakie zmieszczą się bez problemu w kominku.