EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Kolektory solarne, czy warto? Zwróć uwagę na nasze propozycje!

Coraz to więcej właścicieli domów w naszym kraju stawia na solary. Ale czy w każdym przypadku taka inwestycja będzie miała sens? Spróbujemy dać odpowiedź na to pytanie. W pierwszym momencie kolektory słoneczne zdają się doskonałym urządzeniem. Miast wydawać pieniądze na coraz droższą energię z węgla i do tego skażać środowisko, otrzymujemy bezpłatne ciepło ze słońca.

Co więcej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje 45-proc. dopłatę na nabycie instalacji solarnej. Już powyżej 61 tys. obywateli skorzystało z tej „okazji”, licząc, że zyskają na tym ich domowe budżety i środowisko. No to policzmy, jak to wygląda w praktyce.
Sprzedawcy oferują nam różne typy jak też modele solarów, przekonując, iż ich artykuły są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, zaś koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tychże przyrzeczeniach prawdy?
W ogromnych instalacjach, kiedy kolektory słoneczne podgrzewają przykładowo wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi właściwie wątpliwości.

Zaintrygował Cię ten tekst? Przejdź zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj nakrętki nierdzewne dużo o intrygujących Cię zagadnieniach.

Z kolei w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, w których dobowe zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 260 l, opłacalność zależy od: ceny nośnika energii, tego jak bardzo drożeć będą paliwa w ciągu najbliższych paręnastu lat; czy a także w jakiej wielkości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.

kolektory słoneczne

Źródło: pixabay.com

Prosta instalacja do przygotowywania c.w.u. dla czterech osób umożliwia oszczędzić około 2500 kWh energii elektrycznej.

Jeśli zatem woda jest podgrzewana z użyciem najdroższego nośnika, a więc prądu, wtenczas oszczędności wyniosą ok.

Nie jesteś pewien co do tego problemu? Najlepiej sprawdź informacje opublikowane właśnie na tej stronie. Wszystko zostało starannie przedstawione.

1200 zł, jeśli użytkujemy zaś gaz ziemny, to oszczędności wyniosą blisko 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w w najwyższym stopniu pomyślnym wariancie, czas zwrotu inwestycji (mniej więcej 15 000 zł) przekroczy 10 lat. Opłacalność zwiększają programy dopłat. Możemy skorzystać z dotacji NFOŚiGW, który oferuje dopłatę w wysokości 45% sumy kredytu zaciągniętego na potrzeby montażu kolektorów. Bardziej atrakcyjne mogą być dopłaty oferowane na poziomie gmin, z reguły są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, jakich uzyskanie wymaga działania zbiorowego, możesz z nich korzystać również, zakładając stowarzyszenie.