EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Kolektory solarne, czy warto? Zwróć uwagę na nasze propozycje!

Coraz to więcej właścicieli domów w naszym kraju stawia na solary. Ale czy w każdym przypadku taka inwestycja będzie miała sens? Spróbujemy dać odpowiedź na to pytanie. W pierwszym momencie kolektory słoneczne zdają się doskonałym urządzeniem. Miast wydawać pieniądze na coraz droższą energię z węgla i do tego skażać środowisko, otrzymujemy bezpłatne ciepło ze słońca.

Co więcej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje 45-proc. dopłatę na nabycie instalacji solarnej. Już powyżej 61 tys. obywateli skorzystało z tej „okazji”, licząc, że zyskają na tym ich domowe budżety i środowisko. No to policzmy, jak to wygląda w praktyce.
Sprzedawcy oferują nam różne typy jak też modele solarów, przekonując, iż ich artykuły są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, zaś koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tychże przyrzeczeniach prawdy?
W ogromnych instalacjach, kiedy kolektory słoneczne podgrzewają przykładowo wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi właściwie wątpliwości.

Zaintrygował Cię ten tekst? Przejdź zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj nakrętki nierdzewne dużo o intrygujących Cię zagadnieniach.

Z kolei w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, w których dobowe zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 260 l, opłacalność zależy od: ceny nośnika energii, tego jak bardzo drożeć będą paliwa w ciągu najbliższych paręnastu lat; czy a także w jakiej wielkości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.

kolektory słoneczne

Źródło: pixabay.com

Prosta instalacja do przygotowywania c.w.u. dla czterech osób umożliwia oszczędzić około 2500 kWh energii elektrycznej.

Jeśli zatem woda jest podgrzewana z użyciem najdroższego nośnika, a więc prądu, wtenczas oszczędności wyniosą ok. 1200 zł, jeśli użytkujemy zaś gaz ziemny, to oszczędności wyniosą blisko 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w w najwyższym stopniu pomyślnym wariancie, czas zwrotu inwestycji (mniej więcej 15 000 zł) przekroczy 10 lat. Opłacalność zwiększają programy dopłat. Możemy skorzystać z dotacji NFOŚiGW, który oferuje dopłatę w wysokości 45% sumy kredytu zaciągniętego na potrzeby montażu kolektorów. Bardziej atrakcyjne mogą być dopłaty oferowane na poziomie gmin, z reguły są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, jakich uzyskanie wymaga działania zbiorowego, możesz z nich korzystać również, zakładając stowarzyszenie.