EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Sprężyny wokół nas

Kiedy popatrzymy na nasze dziecko, które z zachwytem godnym pięciolatka patrzy, w jaki sposób działa sprężyna i nie przestaje się temu dziwić, także popadamy w zadumę. Ten zwinięty kawałek drucika jest bardzo popularny i znajduje zastosowanie w wielu sferach naszej codzienności, choć zwykle nie zastanawiamy się nad tym.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com
Dlatego pewnie, jeżeli ktoś zaproponowałby nam udziały w fabryce, której zasadniczą funkcją jest produkowanie sprężyn, z pewnością wybuchnęlibyśmy śmiechem. I zrobilibyśmy poważny błąd, gdyż, jak się zaraz okaże, te przedmioty otaczają nas z każdej strony.

Z trudem można wymieniać wszelkie sfery funkcjonowania człowieka, w których potrzebne są sprężyny. Jeśli tylko dowiemy się, jak wiele rodzajów tego przedmiotu do tej chwili wymyślono, to złapiemy się za głowę. Trzeba rozpocząć od tego, że taki kształt jest wykorzystywany niezwykle często w naturze. Spójrzmy na włosy naszej siostry, która jest w stanie się pochwalić burzą loków. Kiedy przyjrzymy się jej kosmykom, okaże się, że mają formę sprężynki. A teraz przeanalizujmy nasz dzień.

Smartfon

Autor: NOKIA
Źródło: NOKIA

Nocą, po pracowitym dniu, kładziemy się wreszcie spać. Uwielbiamy nasze łóżko. Jest tak cudownie wygodne. A to za sprawą odpowiedniego materaca, który zwykle posiada w środku sprężyny. To właśnie one powodują, że materac jest sprężysty i komfortowy. Gdy przebudzamy się rankiem, zwykle wyrywa nas ze snu odgłos budzika. Dzisiaj korzystamy zapewne z naszych komórek, ale jeszcze jakiś czas temu używaliśmy zwykłych zegarów. Do budowy ich mechanizmu używa się właściwych sprężyn. Gdy już wstaniemy się (znajdź informacje) z łóżka, zjemy prędko śniadanie, wybieramy się do pracy. Wielu ludzi przyjeżdża na miejsce własnym samochodem. Jednym z istotnych elementów naszego pojazdu są resory, które używa się do zamortyzowania jakichkolwiek uderzeń. Jest on niczym innym jak tylko jeszcze jednym rodzajem sprężyny.

Jak można zauważyć, te z pozoru błahe przedmioty są potrzebne właściwie wszędzie i spotykamy się z nimi w wielu sytuacjach. Są nam pomocne w naszej codzienności, stosuje się je również w wielu skomplikowanych urządzeniach.