EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakim sposobem łącznik światła schodowy jak też krzyżowy pozwala komfortowo oświetlić schody?

Jeżeli pragniesz kierować oświetleniem schodów z różnych miejsc, potrzebny ci będzie włącznik światła schodowy a także krzyżowy. Dzięki niemu będziesz zdołał komfortowo włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze.

kontakty elektryczne

Autor: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia
Źródło: http://www.flickr.com
Im większa ilość jednakże miejsc, z jakich sterujesz oświetleniem, tym instalacja w wyższym stopniu trudna, choć dla dobrego elektroTechnika nie powinna być kłopotem. Łącznik schodowy służy do manualnego kierowania oprawami oświetleniowymi. Każdy z nas zna zasadę działania zwyczajnego jednobiegunowego włącznika . Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, z jego pomocą włączamy oświetlenie, jeśli wychodzimy tym włącznikiem je wyłączamy. W domowych elektrycznych instalacjach wykorzystuje się także często włączniki (polecamy http://www.nota-bene.com.pl/produkty/touch/) dwubiegunowe albo świecznikowe, które umożliwiają włączanie dwóch źródeł światła, np. poszczególnych żarówek w żyrandolu. W obu sytuacjach włączanie i wyłączanie światła znajduje się w tym samym miejscu.

Czasem jednak zachodzi potrzeba zrealizowania instalacji, która umożliwi nam sterowanie konkretnym oświetleniem z dwóch, a nawet więcej miejsc. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w przypadku oświetlenia schodów (zobacz schody wewnętrzne drewniane) łączących 2 lub więcej kondygnacji domu. W tym celu nieodzowne będą specjalne włączniki. Kiedy chcemy kierować oświetleniem z dwóch rozmaitych miejsc – przykładowo z parteru oraz z piętra – jednym z podejść będzie zastosowanie włączników schodowych.

Jeżeli potrzebujemy kierować oświetleniem z trzech miejsc, potrzebne nam będą trzy punkty do włączania jak też wyłączania światła – np. na piętrze, na parterze i na poddaszu. W ofercie producentów odnajdziemy również kontakty elektryczne.