EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie korzyści daje pompa ciepła i czy opłaca się w nią inwestować? Co trzeba o niej wiedzieć?

Warto wiedzieć, że pompa ciepła to element większego systemu. W jego skład wchodzą dolne źródło oraz aparatura grzewcza. Najlepszy rezultat działania da się uzyskać tylko wtedy, gdy wszystkie te części są odpowiednio dobrane oraz wykonane.

instalacja cieplna

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Pryz tym, musimy wiedzieć, że nawet profesjonalne oraz wydajne urządzenie nie będą pracowały wydajnie, gdy wykonanie jest złe. Pamiętajmy więc, aby obowiązkowo zatrudniać sprawdzone ekipy instalacyjne, które są zaznajomione w temacie instalacji pomp. Pompa – bezpłatny dostęp – ciepła jest, tak samo jak wszystkie urządzenia grzewcze, narażona na zużycie, dlatego wymaga serwisu. Pozytywną informacją jest jednakże to, iż pompa nie wymaga tak częstych usług serwisu, jak na przykład kocioł.

Najbardziej istotnym czynnikiem, na jaki powinniśmy zważać w czasie przeglądów, jest zbadanie właściwego przepływu po dwóch stronach układu. Dlatego też musimy czyścić filtry źródła dolnego jak i górnego, natomiast dla pomp glikolowych trzeba analizować stężenie płynu niezamarzającego. Czasami, w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy mechanizmach typu woda-woda, gdzie mamy do czynienia z cieczą silnie namineralizowaną, przeglądy serwisowe są niezbędne częściej. czemu tak jest? Zanieczyszczona woda powoduje, iż często zbiera się nalot w środku wymiennika oraz często zapycha studnie zrzutowe. Jak natomiast wygląda montaż pompy ciepła? Możemy go dzielić na kilka faz. Na początek powinniśmy zdecydować się odpowiedni projekt domu. Ważne, aby zwrócić uwagę na izolacyjność ścian czy podłóg, jak również czy inne rozwiązania są zaprojektowane zgodnie z zamysłem budynku , który ma oszczędzać energię.

pompa ciepła

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Jedynie dobra izolacja domu da możliwość poczuć korzyścizalety, jakie oferuje zamontowanie pompy ciepła. Odnosi się to do wszelkich rodzajów pomp ciepła, ważne żeby o tym pamiętać. Czy jest to pompa (wiercenia geotermalne – www.akm.net.pl/) pompy ciepła gruntowe, czy inny model nie powinniśmy o tym zapomnieć. Należy dopilnować, by w naszym lokum zaprojektowano instalacje grzewcze , które pozwolą w pełni wykorzystać pompę ciepła. Najlepiej dają sobie radę instalacje grzania płaszczyznowego – podłogowe jak i ścienne, które ze względu na niższą temperaturę czynnika grzewczego w rurach dają możliwość ogrzewać dom mniejszym kosztem niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania.