EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Zasady oraz przepisy, na co zwracać uwagę w czasie przewozu artykułów spożywczych

Pewną z ważnych gałęzi przewozu samochodowego jest transport żywności. Firmy spożywcze w pierwszej kolejności korzystają z drogowego transportu.
I tak, jak całą branżę transportową możemy podzielić na wiele części, tak i sam przewóz spożywczy jest dosyć rozmaity, a to głównie ze względu na wariant transportowanego ekwipunku.

normy

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Naczepa (adres tej strony) izoterma to naczepa służąca do transportu towarów spożywczych które szybko się psują. Wedle obowiązującej ustawy nie ulega wątpliwości, że żywność w trakcie przewozu musi być należycie zabezpieczana. Istotny będzie zarówno dobór środków przewozu bądź zbiorników, który uzależniony jest od właściwości żywności a także warunków w jakich powinna być ona transportowana, jak też ich higieniczność.
Transportery do przewożenia jedzenia powinny zatem utrzymane być w czystości jak też dobrym stanie technicznym oraz umożliwić ich czyszczenie i dezynfekcję. Nie powinny służyć do przewozu niczego innego prócz artykułów spożywczych, jeśli mogłoby to wieść do ich zanieczyszczenia. W przypadku, jeśli transportery, bądź pojemniki producent pojemników metalowych służą do przewożenia innych przedmiotów oprócz produktów spożywczych, warto zatroszczyć się o należyte odseparowanie owych artykułów. Kontenery albo zasobniki w których transportuje się duże ilości artykułów spożywczych w postaci płynów, proszku bądź granulatu, powinny być oznakowane w widoczny a także trwały sposób, w jednym czy też w paru językach Wspólnoty, by wskazać, iż są one używane do przewozu żywności.

By zminimalizować niebezpieczeństwo zanieczyszczenia konieczne jest także mycie kontenerów albo transporterów, jeśli były poprzednio użyte do przewozu czegoś innego aniżeli produkty spożywcze.