EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym się powinny charakteryzować instalacje grzewcze? W co muzą być wyposażone, by właściwie działały?

Instalacje grzewcze powinny posiadać odpowiednie naczynia zbiorcze, które pozwalają na przejęcie większej objętości wody w okresie jej podgrzewania. W momencie braku tego rodzaju możliwości, ciśnienie w instalacji faktycznie mocno wzrośnie, co może sprawić, że rozpocznie się rozszczelnienie.

kanalizacja
W instalacjach c.o.

Kiedy szukasz dokładnych wiadomości, nie zwlekaj, tylko sprawdź pod linkiem (http://www.wuko-adamczak.pl/kontakt/). Odnajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje.

używane są dwa modele naczyń wzbiorczych, są więc otwarte oraz przeponowe. Naczynie wzbiorcze otwarte montowane są w instalacjach, jakie zasilane są z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w sytuacji przegrzania, czyli podniesienia się temperatury wody. Montowane są najczęściej w najbardziej wysokim punkcie obiegu grzewczego i połączone bezpośrednio z kotłem, tak zwaną rurą wznośną. Para wodna w tego rodzaju sytuacji odprowadzana jest rurą przelewową do kanalizacji – -> sprawdź informacje.

Naczynia przeponowe można jedynie zamontować przy zasilaniu instalacji z kotła gazowego albo olejowego, w jakiej wewnętrzna automatyka nie będzie dopuszczać do przegrzania wody. Instalacje jakie są wyposażone w tego typu naczynie określa się zamkniętymi instalacjami. Naczynie ciśnieniowe jest złożone z dwóch komór, czyli wodnej i powietrznej, jakie przedzielone są elastyczną przeponą. Podczas wzrostu objętości wody, podczas jej podgrzewania, zachodzi sprężenie powietrza, zaś ciśnienie wody w instalacji nieznacznie się podnosi. Wybranie wielkości naczynia wzbiorczego zależy od pojemności wodnej instalacji.

rury

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Można więc przyjąć, że jego objętość powinna wynosić około czterech procent objętości wody, jaka występuje w grzejnikach, rurach oraz kotle. W przypadku naczyń ciśnieniowych trzeba wziąć pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji, co oznacza wysokość pomiędzy najniższym a najwyższym punktem. Niektóre z kotłów posiadają fabrycznie wbudowane naczynia przeponowe i trzeba jedynie sprawdzić, czy taka pojemność będzie najlepsza dla konkretnej instalacji. Jeśli kocioł nie jest w nie wyposażony, powinniśmy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa, jaka składa się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa oraz manometru. To bowiem zapewnia najbardziej efektywne działanie, jest również gwarantem, że cały ten ważny mechanizm będzie funkcjonował bardzo dobrze.

Znajdujące się w tym serwisie wiadomości są dla Ciebie zbyt zdawkowe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę (http://www.prownes.pl/cukiernie/), na której zgłębisz zbliżone kwestie.

Jak będziemy mieć to na uwadze możemy być pewni, iż wszystko będzie działało jak należy. A to przecież najistotniejsze.