EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Ostatnie pożegnanie powinno przebiec w godnej atmosferze, zadbaj o uroczystą ceremonię dla swych najbliższych

Śmierć bliskiej osoby lub krewnego nie jest łatwym i przyjemnym przeżyciem, bo wiąże się z bólem, żałobą oraz żalem. Jednakże nawet w tak przygnębiającym i ciężkim momencie na człowieka czekają obowiązki, albowiem powinien pamiętać o formalnościach związanych z odprowadzeniem zmarłego w miejsce ostatniego spoczynku.

Bez względu na to czy zmarły był osobą wierzącą czy nie, należy zadbać, by ceremonia miała należytą oprawę.

pogrzeb

Autor: Martin
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatnie pożegnanie powinno okazać się godne
Chociaż ceremonia pogrzebowa jest zaliczana do tych najsmutniejszych, nic nie stoi na przeszkodzie, by była piękna i uroczysta, trzeba tylko zadbać o należytą otoczkę. Warto zobaczyć: o czym warto wiedzieć. Pogrzeby przybierają niesamowicie zróżnicowany przebieg, dużo jest zależne od tego, czy osoba zmarła była wierząca czy nie. Niektórzy żałobnicy pragną oddać ostatnią przysługę zmarłemu oraz ważą się włączyć aktywnie w przygotowania do ostatniego spoczynku, samodzielnie wybierając miejsce pochówku, (pogrzeb (tu) we Wrocławiu) kwiaty czy trumnę. Inni nie miewają na to czasu i wolą złożyć wszystkie załatwienia w ręce pracowników zakładu pogrzebowego.

pogrzeb

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Jak urządzić pogrzeb (sprawdź polecany nagrobek z okolic Wrocławia)?
Organizacja pogrzebu nie bywa prosta, zwłaszcza że załatwieniami zajmuje się będąc w stanie żałoby. Jednakże korzystając ze wsparcia profesjonalnego przedsiębiorstwa pogrzebowego można sobie ten obowiązek trochę uprościć. Firmy pogrzebowe otaczają ciało zmarłego pełną opieką, zawożąc je do specjalnej chłodni oraz przygotowując do pochówku. Osoba organizująca pogrzeb powinna tylko dostarczyć odzież dla zmarłego i wybrać trumnę, w której zostanie pochowany.

W przedsiębiorstwie pogrzebowym można również ustalić pozostałe szczegóły powiązane z ceremonią ostatniego pożegnania, jak choćby wybór wiązanek czy charakteru oprawy pogrzebu. Z księdzem i administratorem cmentarza z kolei załatwia się wszelkie sprawy powiązane z pochówkiem, grobem czy mszą pogrzebową.

Ceremonia może być piękna
Choć tradycyjne pogrzeby wciąż są w Polsce najbardziej popularne, coraz częściej zdarza się, że od nich się odstępuje. Popularna staje się kremacja zwłok, której nierzadko życzą sobie sami zmarli. Nieraz na pogrzebach wprowadza się również elementy związane z życiem grzebanego człowieka, odtwarza się jego ukochaną muzykę czy umieszcza na grobie jego ulubione przedmioty. Ceremonia nie traci przez to na uroczystym charakterze, lecz robi się piękniejsza i bardziej wyjątkowa.