EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W jaki sposób dobrze oświetlić salon?

Nie ma w mieszkaniu drugiego wnętrza, jakie nastręczałoby tak rozmaitego oświetlenia, jak pokój dzienny. Wykorzystujemy tu wszelakie rodzaje lamp: lampy sufitowe, stołowe i kinkiety oraz taśmy LED. Światło musi być w taki sposób zaplanowane, aby niezależnie można było używać rozmaitych źródeł światła. Jedne wyłączać, drugie włączać. Oświetlenie salonu musi spełniać 3 role: po pierwsze – doskonale oświetlać, a więc rozjaśniać całe pomieszczenie a także precyzyjnie doświetlać poszczególne strefy. Po drugie – ozdabiać, a więc budować atmosferę. Po trzecie podkreślać niektóre fragmenty wyposażenia, na przykład rzucać światło na obraz.

Planując oświetlenie pokoju dziennego należy pamiętać o charakterze owego wnętrza i pełnionych przez niego mnogich funkcji. Pokój dzienny jest bowiem wnętrzem w mieszkaniu, w jakim lokatorzy spędzają większą część wolnego czasu – czytaj o Softled.

Jeżeli według Ciebie ten tekst jest ciekawy, to zobacz też pomocne źródło (https://emmi.pl/realizacje/szafy-garderoby), które ma intrygujące informacje – one zapewne Cię zajmą.

Służy on między innymi do spotkań z familią, znajomymi, czytania książek, oglądania TV a także do wypoczynku. Dlatego też oświetlenie salonu powinno być wielofunkcyjne oraz dostosowane do spełnianych w danej chwili funkcji. Koniecznie musimy też zagwarantować możliwość regulacji natężenia światła centralnego.

led

Autor: Danny Joyner
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio opracowane oświetlenie, zaś przede wszystkim źródła światła wybrane pod wymogi późniejszego użytkownika będą cieszyć w czasie familijnej imprezy, oglądania telewizji czy podczas pracy. Najodpowiedniej zaprojektować wiele, na ile to możliwie, równomiernie rozmieszczonych źródeł światła niedużej mocy. Taki układ pozwoli otrzymać duże natężenie światła w chwili gdy jest potrzebne lub spokojne światło przy wieczornym relaksie. Dla człowieczego oka najlepsze z możliwych typów oświetlenia jest takie, które daje subtelne, mocno rozproszone światło. Wypływa to z faktu, iż ograniczony jest tak zwany współczynnik olśnienia – czytaj o taśmach led. Olśnienie jest to pewien przebieg procesu spostrzegania, przy którym zachodzi wrażenie niewygody lub zmniejszenie zdolności badania rzeczy lub jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji albo niewłaściwego zakresu luminancji bądź zbytnich kontrastów w czasie.

W praktyce wygląda to tak, im źródło światła jest bardziej namacalne oraz im większa moc tego źródła, tym większe jest ryzyko olśnienia.

Czy chcesz może otrzymać link do strony świece yankee candle, gdzie oczekują na Ciebie kolejne wpisy? Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu nowy serwis.

Minusem tego rozwiązania jest ogromna strata mocy, uzależniona od kolorów ścian. By zaoszczędzić na energii warto zdecydować się na oprawy LED.