EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Nietypowe użycie gipsu czyli wszystko na temat coraz popularniejszych odlewów z tego materiału

Gips jest materiałem znanym od setek lat. Używa się go powszechnie w przemyśle budowlanym, do robót remontowych oraz wykończeniowych. Znalazł także uznanie artystów, ponieważ jest materiałem łatwym do obróbki, a dzięki temu lubianym przez wiele osób.

więcej

Autor: Alexander Franke
Źródło: http://www.flickr.com
Po utwardzeniu można go malować na różne kolory, a poza tym ozdabiać na inne sposoby, przez co idealnie będzie się nadawał na różne elementy dekoracyjne. Jedną z najbardziej znanych form wykorzystania gipsu jest wykonywanie elementów jako odlewy (strona internetowa żywice na modele odlewnicze). Technologia ta jest bardzo prosta, i tak naprawdę dostępna dla każdego. Należy przyrządzić odpowiednią masę gipsową, po prostu rozrabiając go w wodzie, i następnie zalać nią formę. Masa powinna mieć właściwe parametry, tak aby forma była dokładnie wypełniona, a jednocześnie żeby nie powstały jakieś pęcherzyki i niedolane miejsca. Na szczęście jest to materiał bardzo tani, i jeśli tylko forma będzie pozwalać na jej wielorazowe użycie, to można próbować do momentu, aż się uzyska zadowalający efekt.

Mechanik

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewy gipsowe (odlewy alwro) najczęściej wykonuje się w odpowiednio przygotowanych formach. Najczęściej formy takie wykonuje się z plastików lub silikonu – dzięki temu powierzchnia odlewanych elementów jest bardzo gładka. W wielu sklepach można gotowe formy dostać, jednak jeżeli ktoś zechce wykonać jakiś nietypowy element, to może ją także własnoręcznie przygotować. W tym celu należy przygotować odpowiednią masę, którą następnie się okłada wzorowany element. Po wyschnięciu trzeba powstałą formę delikatnie zdjąć, czasami będą potrzebne jeszcze dodatkowe prace wykończeniowe, na przykład przetarcie połączeń czy poprawę niektórych powierzchni.

Ostatnio bardzo dużą popularnością zaczynają się cieszyć gotowe zestawy do wykonania odlewu, dzięki którym można wykonać przykładowo gipsową kopię ręki czy nogi niemowlaka. Zestaw taki powinien zawierać komplet materiałów niezbędnych do wykonania odlewu, to znaczy masę, z której będzie się robić formę, porcję gipsu, lakier bezbarwny z pędzelkiem i dokładną instrukcję wykonania wszystkiego.