EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym jest żeliwo i w jakich obszarach służy? Jak jest wytwarzane żeliwo, gdzie ma zastosowanie?

Czym jest żeliwo, co charakteryzuje ten materiał i do czego służy? Mianem żeliwa określamy wysokowęglowy stop żelaza z węglem. Przeważnie zawiera także krzem, fosfor, mangan i siarkę. Węgiel występuje od 2 do ponad 4 procent, lecz to jaki konkretnie występuje węgiel jest zależne od składu chemicznego i szybkości chłodzenia. Czy coś jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Rodzaj węgla zależy także od powolnego chłodzenia, ponieważ wtedy następuje wydzielenie się grafitu. Ponadto na cały proces wpływ mają również dodatki różnych stopów. Jeśli analizować żeliwo pod względem obowiązującej normyto definiuje się je jako tworzywo, w którym najwalniejszy składnik to żelazo. Zawarty w żeliwie krzem wpływa na modyfikowanie grafitu, a także na proces grafityzacji. W modyfikacjachto właśnie on dodawany jest w postaci stopu, do ciekłego żeliwa.

Żeliwo. odlewnia żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Ma to wpływ na zarodkowanie grafitu, dzięki czemu płatki grafitu odznaczają się bardziej równomiernym rozmieszczenie, a jednocześnie mają drobne rozmiary. Warto również przyjrzeć się manganowi, odznacza się większym podobieństwem do węgla niż żelazo. Mangan uniemożliwia grafityzację, a także bez problemu wiąże się z siarką, co pomaga usunąć jej negatywny wpływ w żeliwie. Domieszki siarki są bowiem szkodliwe. Wpływa na pogorszenie właściwości odlewniczych żeliwa. Fosfor obecny jest w ilościach od 0,2 do około 2 procent.

Zgodzisz się chyba, że analizowany artykuł jest nieschematyczny. Jeśli zatem masz ochotę przestudiować go głębiej, zobacz info (http://polnet.pl/pl/transport-zboz/przenosniki-lancuchowe-proste) znajdujące się tutaj.

Niewiele wnosi do procesu, lecz jest w stanie wytworzyć tak zwany steadyt (eutektykę fosforową). Odznacza się ona niską temperatura topnienia i spora twardością.

W jaki sposób otrzymuje się żeliwo? Najłatwiejszy sposób to przetapianie surówki ze stalowym złomem lub żeliwem w specjalnych piecach, które nazywają się żeliwiaki (sprawdź: Uzyskany materiał służy potem do wykonywania odlewów. Wyroby odlewnicze już po zastygnięciu, które uzyskujemy w odlewni żeliwa, należy szlifować. Wyeliminuje to ostre krawędzie czy pozostałości formy odlewniczej. W odlewni dokonujemy także procesu sezonowania. Wpływa to na zmniejszenie wewnętrznych naprężeń, jakie są w stanie wpłynąć negatywnie na cały wyrób – odlewnie (zobacz odlewy z mosiądzu). Widać je w postaci uszkodzeń i odkształceń.