EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak odpowiednio wybrać projekt domu?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domku? Czym się pokierować: bryłą domu, dachem, ilością przyszłych mieszkańców czy zaprojektowanym tarasem?
Obecnie na rynku jest dostępnych paręnaście tysięcy gotowych projektów.

opłaty

Autor: Arjan Richter
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze parę lat temu było ich o połowę mniej. Jak z takiej ilości wybrać ten jeden, zakładając, iż „budujemy jeden domek na resztę życia”? Większość inwestorów wybiera swój wyśniony projekt budynku, gdyż jest „piękny”. Jednak, tak jak w życiu, to, że projekt jest ładny, nie znaczy, iż domek będzie funkcjonalny. A przecież o to właśnie chodzi: aby dom spełniał swą rolę – aby nam się znakomicie, funkcjonalnie rezydowało, a nie aby sąsiedzi podziwiali z zachwytem jak też nutką zazdrości, że jest ładny. To dosyć częsty błąd wśród inwestorów. Budowa budynku jest niezaprzeczalnie poważną inwestycją, pochłaniającą czas i pieniążki, stąd też warto troszeczkę czasu przeznaczyć na dobór odpowiedniego projektu, tak pod kątem swych wymagań, jak również wytycznych z planu zagospodarowania terenu.
Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym jak też przeanalizowane wymiary parceli, teraz skupmy się na tym, czego ja – jako przyszły lokator domu – wymagam od planu? Na co zwrócić uwagę pod względem ergonomiczności? Kiedy decydujemy się na projekt budynku, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w budynku.

Podobnie emocjonujące zagadnienia znajdziesz w analogicznym serwisie. Jeżeli chcesz je przeczytać – zobacz pod linkiem pompa do brudnej wody z rozdrabniaczem, który jest tu.

Wybierzmy projekt budynku na miarę swych możliwości a także potrzeb. Nie sztuka postawić ogromny dom, potem należy go jeszcze utrzymać. Najlepiej wyselekcjonować zatem projekt domu (www.dism.pl) domu z optymalną powierzchnią dopasowaną do ilości osób w rodzinie.

Przemyślmy możliwie gruntownie ilość potrzebnych wnętrz w budynku, nakreślmy „na oko” wnętrza a także ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy jego koszta budowy, abyśmy mieli pewność, iż na takiej nawierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki domek. Obadajmy projekty domów z garażem dwustanowiskowym jeśli mamy więcej aniżeli jedno auto.