EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Osoby niepełnosprawne funkcjonują pośród nas i nie możemy tego nie dostrzegać

To my, w pełni sprawni powinniśmy uczynić wszystko, by oni miały możliwość w miarę swobodnie istnieć, a nie izolować się w domu z powodu niemożności poradzenia sobie poza nim bez czyjejś pomocy.
Czasami z pozoru dla osób całkowicie sprawnych banalne, niewielkich rozmiarów krawężniki wykluczają takiej osobie niepełnosprawnej wybranie się choćby do sklepu.

zamek

Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com
Szczęśliwie te potrzeby okazują się na tyle dostrzegane i nagłaśniane, że coraz więcej punktów bywa dostosowanych do poruszania się przez osoby na wózkach.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to świetnie – dalsze szczegóły odkryjesz w następnym niebywale ciekawym artykule.

Pierwszorzędnym przykładem na to niech będą toalety miejskie czy te w dużych marketach. Nam całkowicie sprawnym nie przeszkadza, iż pozostaje tam zamontowany przykładowo podajnik ręczników papierowych, a dla ludzi niepełnosprawnych bywa to sposobność poradzenia sobie z następną sprawą bez niczyjej pomocy. Identycznie wygląda sytuacja jeśli chodzi o poręcze dla niepełnosprawnych. Nikomu z nas przecież nie zawadza więc z jakiego powodu mielibyśmy ich nie montować, jeśli są w mocy niezwykle ułatwić sprawę każdemu jednemu niepełnosprawnemu – ? Nie możemy się zamykać na takie potrzeby, bo najgorszą rzeczą dla ludzi niepełnosprawnych okazuje się pozostawanie w izolacji wywołane niemożnością samodzielnego poruszania się.

Jesteśmy zobligowani jeszcze bardziej otwierać się na potrzeby takich osób. Im faktycznie nie jest potrzebne nasze współczucie, ale utworzenie możliwości do naturalnego życia w społeczeństwie.