EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie są typy instalacji fotowoltaicznych i czym się one cechują?

Funkcjonuje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Pierwszym krokiem jest dopasowanie typu danej instalacji.
Odróżniane są trzy najbardziej popularne rodzaje: on-grid: obecnie w najwyższym stopniu wydatny oraz najbardziej popularny w naszych warunkach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2

Znaczy instalację podłączoną już do sieci, zatem nie wykorzystana na bieżąco energia stworzona w ogniwach fotowoltaicznych, może być składowana w sieci. W przypadku zachmurzonego dnia lub niższej produkcji energii w zimie, nadmiar możemy odebrać. Innym typem są instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Taki rodzaj instalacji w przeciwieństwie do on-grid, nie jest podłączony do sieci, a stworzone nadwyżki są magazynowane w akumuLatorach.
Jest to idealny sposób na uniezależnienie się od różnych dostaw prądu z sieci. Tego typu instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się najlepiej na wsiach, w miejscach odizolowanych, bez możliwości podłączenia albo w takich miejscach, w jakich sieć często posiada usterkę oraz dostawy energii są przerywane. Trzecim wariantem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to złączenie instalacji on-grid z off-grid.

Nie wahaj się – jeżeli chcesz przeczytać uzupełniające wiadomości na ten temat, wiedź, że bezpłatne wejście (https://na-technology.pl/produkty-i-uslugi/) na ten link doprawdy całkowicie darmowy.

Taka instalacja fotowoltaiczna hybrydowa podłączona jest do sieci, jednak również ma również okazję składowania energii w bateriach. Dzięki takiemu rozwiązaniu najkorzystniej może się nadawać w miejscach, gdzie wielokrotnie pojawiają się przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci. W takiej sytuacji instalacja automatycznie przełącza się na pobór oraz odbieranie energii z akumulatorów. Funkcjonuje ona niezależnie od operatora sieci.

Pod uwagę należałoby również brać stanowisko oraz sposób instalacji paneli fotowoltaicznych. Przeważnie montuje się je na pokryciu dachowym, jednak możliwe jest również zbudowanie mikroinstalacji naziemnej.