EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Falowniki o jakiej sile trzeba wybierać do inwestycji znacznej?

Jest to najbardziej istotny element instalacji fotowoltaicznej. Obowiązkiem jego jest zamiana stałego prądu, który wytwarzany jest przez moduły na prąd zmienny, który jest zsynchronizowany z siecią energetyczną.
Niezwykle znaczna ilość rodzajów inwerterów sprawia, że decyzję o tym, jaki inwerter wykorzystać w instalacji, trzeba zostawić architektowi.

Do mniejszych instalacji przydomowych konieczny będzie inwerter o niewielkiej sile. Do instalacji na skalę przemysłową należy wykorzystać inwertery o mocy większej. Inwerter solarny musi cechować się dosyć wysoką zgodnością z wszelakimi rodzajami modułów PV oraz wysoką sprawnością. Wydajność falownika, jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ pozwala on otrzymać największą ilość energii z paneli. Inwerter idealny do małych mocy osiąga wydajność 97%. Falowniki czyli inwertery o większej mocy mogą osiągnąć 98% sprawności. Jeżeli falowniki porównywane są po wydajności, wówczas trzeba to czynić po średniej sprawności, która wyrażona jest dla różnego obciążenia inwertera. Te wydajności muszą być zawsze w karcie katalogowej pod nazwą sprawność EURO.
malowidło - dom

Autor: Alejandro
Źródło: http://www.flickr.com

Bez względu na to, jakiego typu jest falownik, możemy dostrzec, że sprawność inwertera spada szybko przy obciążeniu mniejszym niż 20-25% największej mocy. Dobór falownika opiera się głównie na tym, aby instalacja wytworzyła jak najwięcej energii przez pełny okres żywotności takiej instalacji. Całe komponenty mogą wytrzymać 25 lat a falowniki 20 lat. Wybór inwerterów także określany jest konfiguracją oraz wielkością instalacji.

Jeżeli uważasz, że nie odnajdziesz w internecie interesujących informacji, to przekonaj się sam (http://odlew.com.pl/materialy-na-formy/poliuretanowe-zywice-odlewane/poliuretanowe-zywice-elastyczne) treści, ponieważ można by w nich znaleźć atrakcyjne dane na interesujący Cię wątek.

Jeżeli instalacja jest znaczna, to wtedy można by wybrać inwerter centralny. Do tego inwertera przyłączona jest cała instalacja. Rozwiązanie takie pozwala zmniejszyć koszty jednostkowe zakupu inwertera.

Odmienny typ to falowniki łańcuchowe, które współpracują z paroma szeregami podzespołów. Można by w oparciu o te falowniki tworzyć małe, średnie i duże instalacje PV. Najrzadziej są stosowane mikrofalowniki, które mogą współpracować z pojedynczymi modułami.