EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Budujemy dom wielopoziomowy: idealne schody muszą się w nim znaleźć

Budując dom, na pewno zadać powinno się sobie pytanie: jakiego typu schody w nim wybudować? Czy lepszym rozwiązaniem okażą się schody zrobione z betonu, czy może raczej schody wyprodukowane z drewna?

schody

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Na schody drewniane decydują się zazwyczaj osoby, które dokonują adaptacji niezamieszkanego jak dotąd poddasza . Budowa schodów z drewna jest zwyczajnie w tym wypadku najprostsza, nie jest związana z koniecznością zrywania podłogi. Decydując się schody wykonane z drewna, mamy możliwość zakupienia gotowych schodów w sklepie, można także zamówić schody na zamówieniew zakładzie stolarskim lub u producenta. To ostatnie rozwiązanie jest stosowane najczęściej. Producent schodów drewnianych może nam zaproponować zrobienie rozmaitych rodzajów schodów: jedno- lub dwubiegowych, zabiegowych, a nawet krętych – gdzie kupię schody (zobacz więcej informacji) z drewna egzotycznego. Producent schodów drewnianych to szansa zamówienia schodów w przeróżnym stylu: kolonialnym, awangardowym czy tradycyjnym. Schody (polecamy) na zamówienie to także możliwość wybrania rodzaju drewna, z którego zostaną zrobione. Naprawdę sporą popularnością wśród osób, które mają w planie budowę domu cieszą się dzisiaj schody z drewna egzotycznego.

Schody zewnętrzne

Autor: Cia Gould
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ciagould/3544370505/
Schody z drewna egzotycznego w zdecydowanej większości przypadków powstają z twardych gatunków drzew krajów egzotycznych. Nadzwyczaj dobrze sprawdzają się schody z jatoby oraz z mahoniu. Na schody wykonane z drewna nadają się także gatunki drzew rosnących w Polsce. W tym wypadku na schody przeznaczane jest drewno pozyskane z drzew liściastych: orzech, jesion, dąb a także brzoza. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na schody z drewna polskiego, czy z egzotycznego, każde muszą zostać właściwie zabezpieczone (jak dostać schody na zamówienie). W zdecydowanej większości przypadków zabezpiecza się je, powlekając bardzo dobrym jakościowo lakierem. Schody wykonane z drewna to spory wydatek, zwłaszcza jeżeli decyduje się na schody z drewna drzew egzotycznych. Wykonane oraz zamontowane schody powinny zostać zabezpieczone przy użyciu balustrady. W ostatnich miesiącach wśród balustrad pojawiły się nowoczesne balustrady szklane, które dobrze komponują się z wykonanymi z drewna schodami. Rzecz jasna nadal robi się balustrady drewniane. Ich najważniejszą częścią są tralki, które mogą przyjmować bardzo różne kształty. Zrobione z drewna balustrady robione są z tego samego gatunku drewna, co całość schodów.