EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak dobrać idealny do pokoju żyrandol?

Jednym z ważnych elementów wyglądu przestrzeni w pokoju jest żyrandol. Jeśli posiadamy precyzyjną wizję całego pokoju, jego wybór jest dziecinnie prosty. Jednak w przeważającej liczbie przypadków, wcale nie wiemy tak dokładnie, ku którym rozwiązaniom w zakresie oświetlenia się skłaniamy.

umywalka

Autor: Atlantic Polska
Źródło: Atlantic Polska
Czy istnieją generalne zasady dla wyboru żyrandola? Tak, istnieją. W dzisiejszych czasach, gdy nasze domostwa są urządzane coraz bardziej eklektycznie, łamanie zasad nie jest aż tak dziwne, jak kilka lat temu. Jednak większość ludzi intuicyjnie trzyma się zasad, dzięki czemu ich pokoje mają naprawdę ładny i spójny wygląd.
Przede wszystkim, żyrandole powinno dopasować się stylistycznie do przestrzeni. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się oczywiście żyrandole o współczesnym wyglądzie. To oznacza, że wnętrze umeblowane ze skandynawskim umiarem, nie będzie pasowało do dominujących, żelaznych lamp. Taka sama zasada dotyczy wielkich salonów, przytulnych miejsc sypialnych, eleganckich sal teatralnych – zawsze powinno się dobierać żyrandol do stylu wnętrza.
sypialni

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmiar lampy zależy od wielkości pomieszczenia. Choć istnieją sposoby na wyliczenie nienagannej powierzchni żyrandola, z coraz większą częstotliwością odchodzi się od przestrzegania tak restrykcyjnych wytycznych na rzecz dodatkowego oświetlenia, które nadaje się do rozmaitych czynności, np. oglądania telewizji, czytania albo oświetlania szafek, przy których przygotowuje się posiłki. Warto też pamiętać o ogólnej regule, która mówi, że im większe wnętrze, tym większe powinny być elementy oświetlające. Nie wynika to jedynie ze względów estetycznych. Zbyt małe żyrandole nie doświetlą całego pomieszczenia.
Do rozmaitych pokojów znajdziemy inne żyrandole.

To, co nadaje się do kuchni, nie będzie pasowało do pokoju dziecięcego, dlatego sklepy z oświetleniem tworzą zwykle działy z lampami do poszczególnych pomieszczeń. To niewątpliwie pomaga w nabyciu idealnego żyrandola do swojego domu.