EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakim klejem przyklejać płytki gresowe oraz w jakich miejscach takie kafelki będą najlepiej wyglądać?

To, jaki klej do płytek wybierzemy, jest tak samo ważne jak wybór rodzaju tych płytek. Klej do płytek może występować w wielu typach oraz klasach, a wybór jego w dużej mierze jest zależny od typu podłoża, na jakim płytki będą układane.
Kafelki różnego rodzaju są używane jako wykończenie ścian oraz podłóg w kuchniach, łazienkach i na balkonach.

domek

Autor: David Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
kejenie

Autor: Beyond Forgetting
Źródło: http://www.flickr.com

Prezentują się one estetycznie oraz występują w bardzo wielu różnorodnych wzorach i typach. Są one łatwe do utrzymywania w czystości. Lecz żeby płytki wyglądały dobrze i były trwałe, należy stosownie je przymocować. Aby klejenie kafelek zostało wykonane we właściwy sposób, powinien być wybrany odpowiedni klej. Trzeba pod uwagę brać rodzaj podłoża oraz jego wytrzymałość. Zaprawa powinna trwale oraz stabilnie połączyć kafelki z podłożem. Ale żeby tak było, dobrać trzeba optymalny klej do typu kafelek. Litera C znaczy, że klej jest cementowy. Oferowany on jest w postaci suchej mieszanki, jaką zazwyczaj należy rozrobić z wodą w takich proporcjach, jakie podane są na worku. Cementowy klej do terakoty i innych płytek jest najbardziej znany. Dyspersyjny klej do płytek jest oznaczony literą D. Nabyć go można w postaci masy lub pasty gotowej do użycia. Jest to elastyczna zaprawa klejowa. Literą R oznaczone są kleje reaktywne, które są produkowane na bazie żywicy poliuretanowej albo epoksydowyej. Zaprawa klejowa cechuje się wysoką przyczepnością do różnego rodzaju podłoża.
Klej do gresu musi być elastyczny. Kiedy przyklejamy kafelki gresowe zwłaszcza wielkoformatowe, klej powinien charakteryzować się właściwą przyczepnością oraz musi być przynajmniej klasy C2.

W tego typu wypadku jeszcze lepiej sprawdzi się zaprawa cementowa C1 S1. Jeżeli chodzi o kamień przede wszystkim kamień naturalny, cementowa zaprawa klejąca może nie wystarczyć. Klej do kamienia jest klejem na bazie żywicy. Idealny okaże się w klasie R2.