EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie istnieją typy tynków dekoracyjnych?

Za zastosowaniem tynków ozdobnych przemawia różnorodność ich faktur, jakie można otrzymać. Jednak tego typu tynki warto też stosować z innego rodzaju względów. Chodzi o to, że jest to taki surowiec, który jest bardzo trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Faktury tynków ozdobnych są zależne od rodzaju tynku, metody jego nakładania i od fakturowania. Czasami także są zależne od kreatywności wykonawcy. Są różne typy tynków ozdobnych. Dla przykładu tynk dekoracyjny zacierany, ciągniony, mozaikowy zatem kamyczkowy, japoński lub stiuk. Jeżeli ciekawią Cię tynki dekoracyjne Warszawa jest miastem, w którym działają specjaliści znający się na swojej robocie. Pamiętają, że najpopularniejsze są tynki kornikowe, zatem rowkowe albo rustykalne. Są one nakładane warstwami o grubości identycznej jak wielkość ziaren kruszcu. Z kolei po kilkunastu albo kilkudziesięciu minutach od momentu nałożenia, w zależności od wilgotności oraz temperatury lub typu tynku, modeluje się fakturę przy pomocy zacierania pacą wykonaną z plastiku.
koparka na placu budowy

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
kawalerka

Autor: Jaga
Źródło: Jaga
Zależnie od efektu, jaki chcemy otrzymać, można zacierać w pionie, poziomo lub na okrągło. Wykorzystanie podkładu w takim kolorze jak tynk będzie zapobiegać prześwitywaniu podłoża. Tego typu tynki ozdobne można nakładać ruchami okrężnymi, żeby otrzymać efekt „na gładko” albo nadać im odmienne faktury, dla przykładu kamyczkowe. Tynki ozdobne mozaikowe, dzięki różnym kamieniom naturalnym albo odłamkom kolorowego szkła, może nadać tynkowanej płaszczyźnie swoisty oraz stoliki metalowe wielokolorowy wzór. Można je ze sobą mieszać i otrzymać dowolne kolorystyczne zestawienia.

Bardzo znane są również wyprawy o fakturze „baranek” i wyprawy ciągnione. Kładzione są one pacą ze stali nierdzewnej, a fakturę tynku nadaje się przy użyciu wałka z gąbki komórkowej. „Sople”, które powstają możemy wygładzić dodatkowo pacą.