EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do czego możemy użyć przemiennik częstotliwości?

Są to urządzenia, które konieczne są w energetyce prosumenckiej i są bardzo potrzebne przy podłączaniu niektórych silników. Jest to urządzenie funkcjonujące na odwrót do prostownika, ponieważ zamienia on prąd stały na prąd przemienny.
Takiej narzędzie jak falownik moglibyśmy podzielić na parę typów.

Zależnie od tego, jaka cecha będzie stanowić kryterium podziału. Dobierając falowniki ze względu na źródło zasilania, moglibyśmy wyróżnić falowniki napięcia, które zasilane są z baterii kondensatorów o znacznej mocy oraz falowniki prądu, które są zasilane z układu, jaki zakończony jest dławikiem. Falowniki moglibyśmy jeszcze rozdzielić ze względu na źródło zasilania. Odróżniamy tu falownik jednofazowy, jaki możemy podpiąć do silnika trójfazowego po zmianie metody podłączania takiego falownika z gwiazdy na trójkąt. Takie wyjście będzie się sprawdzać, jeżeli w miejscu podłączania silnika nie będzie dostępu do zasilania siłowego. Falownik trójfazowy nie będzie wymagał zmiany sposobu podłączenia. Sam falownik z kolei powinien być podłączony do siły.
termoizolacje

Autor: Knauf Insulation
Ze względu na metodę kierowania moglibyśmy wyróżnić falowniki wektorowe i falowniki skalarne. Falowniki wektorowe są używane do zasilania systemów stałomomentowych oraz zapewniają lepszą dynamikę napędzania przy obrotach niskich. Falowniki skalarne są używane do zasilania systemów zmiennomomentowych. Obowiązkiem ich jest minimalizowanie dostarczonej ilości energii, żeby starczyła ona, aby spełnić wymogi znamionowe. Najskuteczniejszym falownikiem do pompy okaże się falownik skalarny. Do tokarki idealny będzie falownik wektorowy. Do wiertarki stołowej tak jak do tokarki najkorzystniej sprawdzi się falownik wektorowy albo skalarny, który posiada tryb wektorowy do wyznaczonego silnika.

Falowniki wykorzystujemy w takiej sytuacji, gdy dostępna częstotliwość nie odpowiada wymogom silnika ze znamionowej tabliczki, lub gdy trzeba użyć przykładowo niższe obroty. Poprzez zmianę częstotliwości falownik może posłużyć także jako regulator obrotów.