EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co stosuje się przy budowaniu chodnika i w jaki sposób się to robi?

Jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do układania powierzchni chodników czy podjazdów przy garażu, są małe betonowe bloczki, które mogłyby posiadać różny Rozmiar, kształt czy też nawet barwę.

Takie cechy mogą pozwolić dostosować wygląd np. chodnika do formy architektonicznej pobliskich domów czy ogólnie otoczenia tej nawierzchni.
Bardzo istotnym czynnikiem jest też niski poziom trudności budowy czy remontu takiej nawierzchni. Te, które są wykorzystywane głównie dla pieszych mogą być układane przy zastosowaniu kostki o grubości 6cm. Jeśli jednak obciążenia są bardziej znaczące, kostka brukowa musi mieć grubość 8 lub nawet 10 cm. Może być ona wykorzystywana na powierzchni o jakiejkolwiek wielkości i nie będzie to miało wpływu na brak konieczności robienia dylatacji. Należy jednak mieć w pamięci, że mimo faktu, że np. deptak z kostki brukowej dobrze przepuszcza wodę opadową, należy jednak zapewnić możliwość jej szybkiego usunięcia z powierzchni chodnika.

To jest bardzo interesująca problematyka i warto ją zgłębić dokładniej, zatem bez zwłoki przeczytaj szczegóły w źródle (https://www.purevent.pl/), który znajduje się tu.

Najbardziej łatwym na to sposobem jest zastosowanie nachylenia płaszczyzny w kierunku znajdującego się w pobliżu nieutwardzonego gruntu.

łazienki

Autor: shay coh
Źródło: www.flickr.com
kostka brukowa

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o prace przeprowadzane w czasie jej układania, można dzielić je na kilka etapów. Pierwszym krokiem jest wykonanie zagłębień, czyli tzw. korytowanie. Innym etapem może być ewentualnie zamontowanie odwodnienia. Następnym stadium jest ułożenie krawężników oraz przygotowanie stabilizującej grunt podbudowy czy też warstwy podkładowej. Wykorzystanie instalacji odwodnieniowej może okazać się wymagane w czasie układania kostki brukowej na stosunkowo dużej powierzchni.

Niestety zazwyczaj uniemożliwia to zastosowanie spadku w oczekiwaną przez wykonawców stronę. Inaczej mówiąc możliwość odprowadzania wody często jest uzależniona od konkretnych warunków wodno-gruntowych, poziomu wody gruntowej albo stopnia nasiąkliwości gleby.