EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Narzędzia i pomoce wykorzystywane w obecnym budownictwie czyli plusy programów do projektowania konstrukcji żelbetonowych.

Nowoczesne budownictwo obecnie jest oparte o dwa główne materiały, to znaczy stal i beton. Beton to bardzo twardy materiał, ale jego zasadniczą wagą jest znaczna kruchość, właśnie przez nią samodzielnie nie ma zbyt dużej ilości zastosowań. Jednak włożenie do niego stalowych prętów czy drutów bardzo zmienia jego wytrzymałość – stal w tym zestawie gwarantuje odpowiednią elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu konstrukcje zbudowane w taki sposób są niezwykle stabilne i bezpieczne.

zobacz więcej

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zbrojenia przeważnie robi się z drutów, prętów lub siatki, wszystko będzie zależeć od przeznaczenia danego elementu. Pręty mają specjalne żeberka na powierzchni, przez co płynny beton (zobacz beton tynk dekoracyjny) lepiej będzie do nich przylegał. Przeważnie konstrukcje żelbetonowe wykonuje się w takiej technice, że z drutów wykonywane jest zbrojenie, wszystkie druty wiąże się ze sobą albo spawa. Później konstrukcję taką zalewa się płynnym betonem o odpowiednich parametrach, który w przeciągu kilku dni twardnieje i element będzie się nadawał do użytkowania.

Żelbeton używany jest w zasadzie w każdej wznoszonej konstrukcji, czy to będzie jednorodzinny domek czy kilkunastopiętrowy, nowoczesny biurowiec. Coraz częściej stosuje się gotowe, wcześniej przygotowane prefabrykaty, lecz nie ma żadnego problemu, aby wszystko co potrzeba wylać na miejscu budowa. Bardzo istotną częścią produkcji tego typu rzeczy jest dokładne określenie parametrów i rodzaju konstrukcji. Dzisiaj projektowanie konstrukcji żelbetowych odbywa się przy pomocy specjalistycznych programów CAD (serwis

Takie programy na podstawie wprowadzonych przez inżyniera parametrów potrafią wyliczyć rozkład sił, naprężenia i ogólną wytrzymałość elementu, na tej podstawie można dopasować rodzaj i ilość potrzebnych drutów dokładnie pod dane potrzeby. Narzędzia tego typu są niezwykle pomocne dla inżynierów, bo dzięki nim można konstruować obiekty bezpieczne, przy równoczesnym oszczędzaniu materiałów. A przecież nikt nie chciały pracować albo mieszkać w budynku, który nie wiadomo kiedy mógłby ulec uszkodzeniu.