EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak bezproblemowo wynająć swoje mieszkanie?

Bardzo wiele osób niechętnie wynajmuje swoje mieszkania. Bez wątpienia jednak jest to jedno z bardziej intratnych rozwiązań, zwłaszcza kiedy mamy mieszkanie na własność, w którym nie mieszkamy, a z drugiej strony nie planujemy go sprzedać.

Blok

Autor: Dan DeLuca
Źródło: http://www.flickr.com

Powinniśmy jednak dokładać wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko dotyczące ewentualnych konsekwencji wynajęcia naszych czterech kątów nieodpowiednim lokatorom. Początkowo musimy w głównej mierze sprawdzić, czy zaciekawiona naszym mieszkaniem osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Po zweryfikowaniu tożsamości (sprawdzeniu np. prawa jazdy) możemy mieć większą pewność, że dany człowiek jest godzien zaufania.

Umowa najmu to niezwykle ważny dokument, dlatego też przed podpisaniem kontraktu musimy sprawdzić szczegółowo naszych najemców, jak również próbować pozyskać jak najwięcej informacji na ich temat. Nie należy obawiać się pytać o szczegóły – także o kwestie materialne. Niektórzy nawet proszą o przedłożenie raportu z Biura Informacji Kredytowej, zaświadczenie o zarobkach czy inne dokumenty zaświadczające wiarygodność osoby oraz braku kłopotów z

Dom

Autor: Milestone Management
Źródło: http://www.flickr.com

długami. Warto również od razu uwzględnić opłaty, jakie wynajmujący powinni odprowadzić, np. podatek od wynajmu mieszkania i od razu uwzględnić to w naszych wyliczeniach (poznaj więcej na jest także, żeby spisana umowa najmu zawierała jak najwięcej kwestii zabezpieczających właściciela mieszkania. Należy zaznaczyć w niej na przykład wartość czynszu, terminy płatności, jak również odsetki za ewentualne niedotrzymanie jakiegoś z punktów umowy. W ten sposób będziemy pewni, iż wszystko zostało właściwie przygotowane. Przed wprowadzeniem się nowych lokatorów należy nie tylko spisać wszystkie liczniki, ale również udokumentować stan mieszkania.

Najszybciej jest to zrobić poprzez zdjęcia. W sytuacji jakichkolwiek zniszczeń lokalu albo wyposażenia, będziemy mieli potwierdzenie, w jakim stanie mieszkanie było udostępnione wynajmującemu. Dodatkowo w umowie musimy zawrzeć podpunkt, w którym szczegółowoprzedstawimy, kto jest odpowiedzialny za naprawy czy remonty w mieszkaniu.Właściwe przygotowanie się do wynajmowania mieszkania zapewni nam spokój, a jednocześnie będzie świetną podstawą do negocjacji w przypadku sytuacji spornych (-> przeczytaj na stronie).