EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Przeżyć bezstresowo kurs na prawo jazdy

Każdy kto chce prowadzić pojazd musi go przejść, nie ma wyjątków. Dla niektórych stanowi to pozytywne przeżycie, dla innych może zamienić się w koszmar spędzający sen z powiek. Mowa oczywiście o kursie na prawo jazdy. Warto przed rozpoczęciem kursu skontaktować się ze specjalistami psychoterapii.

Psychiatra z pacjentem

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsza godzina zapowiadała się ciekawie. Ale nim nastąpiła, potrzebowałem przejść badania psychotechniczne. Warto skorzystać z usług psychiatry z Mińska Mazowieckiego – (więcej o psychiatrze z Mińska Mazowieckiego ). Instruktor nauki jazdy przedstawił się grzecznie, powiedział gdzie są pasy, a gdzie odpowiednie pedały sprzęgła czy gazu. Na kartce został rozrysowany układ i rozmieszczenie poszczególnych świateł, po czym pan instruktor wsiadł za kółko i zawiózł mnie na przedmieścia, gdzie znajdował się „wspaniały” placyk manewrowy, na którym obok odbywały się kurs na wózek widłowy. Po przesiadce w miejsce kierowcy, maszyna została uruchomiona i zaczęły się pierwsze, niezdarne próby sterowania wehikułem. Po około 15 minutach oznajmione mi zostało, iż wyjeżdżamy na miasto. To było niesamowite przeżycie, po raz pierwszy jeździć autem w ruchu miejskim. Sygnalizacje świetlne, tramwaje, dwa pasy ruchu i koordynacja działań w aucie – wszystko to spowodowało napięcie stresu, a co za tym idzie nie każdy manewr był prawidłowy. Instruktor nauki jazdy uważnie czuwał z przygotowaną nogą nad pedałem hamulca.
W okresie kursu odczuwałam duży stres, który przenosił się na członków mojej rodziny również na moje dzieciaki. W takich momentach niezbędna jest pomoc psychologa dziecięcego z Mińska Mazowieckiego – (sprawdź psychologa dziecięcego z Mińska Mazowieckiego). Na kolejnych lekcjach odczułem, iż zrobiłem duże postępy. Po drodze zdarzały się jeszcze różne błędy i potyczki (np. jazda bez świateł), ale w końcu człowiek uczy się na błędach, dlatego należy podchodzić do tego z dystansem i na pewno zadbać o właściwą relację ze swoim instruktorem nauki jazdy. Po przejechaniu obowiązkowej liczby godzin zapisałem się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, mieszczący się na ulicy Ziębickiej w Warszawie. Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. W teoretycznej do rozwiązania był test jednokrotnego wyboru mający trzydzieści pytań. Po jego przejściu kursant był dopuszczony do praktyki, na którą składał się placyk manewrowy oraz jazda po mieście. Celowo używam tutaj czasu przeszłego, ponieważ nie orientuję się czy nastąpiły po tym czasie jakieś zmiany w przepisach.
Centrum Psychologiczne SENS

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Na placu manewrowym było około dziesięciu osób, z czego na miasto wyruszyły trzy osoby – dane mi było również doświadczyć tej przyjemności. Pominę teraz pewien fakt z mojej historii mówiący o liczbie podejść do egzaminu praktycznego oraz błędów, jakie popełniłem podczas ich trwania. Zdecydowanie wiem jednak, że wynikały one z moich braków, a nie ze złośliwości egzaminatorów. W końcu nadszedł ten dzień, kiedy upragniona plakietka z prawem jazdy była gotowa do odbioru. Pamiętam wtedy też, że była to jedna z moich najszczęśliwszych chwil w życiu, co oczywiście trzeba było sowicie opić 🙂 W miarę upływu czasu nabrałem większej praktyki w prowadzeniu samochodu i zacząłem odczuwać komfort z jazdy samochodem.

Nie ukrywam również, że istotnym etapem przy procesie, jakim jest nauka jazdy, był wybór właściwej szkoły oferującej kursy. Coraz większa liczba szkół poszerza wachlarz swoich, oferując na przykład: kwalifikacje wstępne kierowców, kurs na adr czy kurs (korepetycje z biologii w krakowie) na przewóz. Warto przeczytać trochę opinii na internecie od osób, które miały już styczność z daną szkołą, w szczególności jeśli chodzi o nauka jazdy. Czasami warto też zrobić psychotesty kierowcy (badania do prawa jazdy kraków) przed rozpoczęciem nauki.