EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Z jakiego materiału mogą zostać zrobione różnego typu szalunki oraz kto powinien je instalować?

Przy wykonywaniu wielu różnych prac budowlanych, konieczne jest uprzednie zrobienie tzw. szalunków, czyli zabezpieczeń przed niepożądanym w tego typu okoliczności oddziaływaniem gleby.

szalunki stropowe

Autor: Röben
Są różne typy szalunków, w niniejszym artykule przedstawimy jeden określony wariant.
budynek - portret

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Szalunki stropowe używane są przy różnego rodzaju strukturach, z których tunele rurociągowe czy instalacje przeciwpożarowe to tylko w najwyższym stopniu podstawowe wykorzystania. Szalunki – szczegóły : http://www.prymat.net/oferta/szalunki/szalunki-scienne/ – to konstrukcje wykonane z drewna, płyt ze sklejki odpornej na działanie wody lub z metalu. Tego typu elementy wypełnia się następnie specjalną mieszanką zawierającą beton. Kiedy ten już zwiąże łączone w taki sposób części, tego typu konstrukcja jest rozmontowywana. W wypadku opracowywanych tutaj szalunków stropowych ma miejsce to na ogół w ciągu 2-3 dni od zalania szalunku za pomocą betonu. Należałoby podkreślić, że wymieniony rodzaj oszalowania jest powszechnie używany przy konstrukcji stropów w różnego typu budowlach wielopiętrowych. Do ich budowy stosuje się wykonanych ze stali części o regulowanej wysokości. Zasięg regulowania to od 150 centymetrów do 350 centymetrów. Ponadto do takiego typu czynności wykorzystuje się w niektórych wypadkach również wykonane z drewna dźwigary.

Należałoby również wspomnieć, że inwestor, który zamierza lub powinien wykorzystywać prezentowany rodzaj szalunku, może wybrać jedną z paru wersji jego montażu. Może więc na własną rękę sporządzić tego typu szalunki stropowe, co na pewno okaże się najmniej kosztownym wyjściem. Może też zakupić wymagane do konstrukcji szalunku części albo je po prostu wynająć.

Taki końcowy rodzaj jest natomiast najbardziej bezpieczny, gdyż tak montaż szalunku, jak i późniejsze wylewanie betonu, przeprowadzane jest przez specjalizujących się w tego typu pracach specjalistów.