EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym się cechuje klimatyzacja w samochodach, w jaki sposób powinno się o nią dbać żeby uniknąć kosztownych awarii.

Klimatyzacja samochodowa jest coraz popularniejszym systemem w kupowanych przez klientów samochodach. Praktycznie wszystkie nowo sprzedawane pojazdy posiadają ją w standardowym wyposażeniu, a jak zaczyna szukać używanego auta, to także najczęściej sprawdza czy jest ona dostępna.

lizak

Autor: Tomasz Iwaniec
Źródło: http://www.flickr.com
Układ klimatyzacji bardzo dobrze się sprawdza w czasie upałów w lecie, ale też jest przydatny zimą, do osuszania powietrza ze zbyt dużej ilości wilgoci.

Poznaj również inną bazę materiałów przedstawiających omawiany wątek – bez strachu – wejście za darmo, więc wejdź na ten link!

Jak się jednak okazuje duża część kierowców ma średnie pojęcie o tym, jak należy dbać o klimatyzację, a jest to układ dość wrażliwy na wszelkie zaniedbania. Po pierwsze należy co roku sprawdzać ilość czynnika chłodniczego i oleju. Od tych dwóch rzeczy zależy bowiem prawidłowa praca sprężarki, której zatarcie wiązało się będzie z dużymi wydatkami.

schody

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Ważne jest również to, żeby klimatyzację regularnie włączać, również w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców o tym nie wie, a potem się dziwią że latem układ nic nie chłodzi. Sporo usterek na szczęście będzie dość tania do usunięcia, tak przykładowo będzie jeśli awarii ulegnie sprzęgło sprężarki klimatyzacji. Dość często spotykanym problemem jest nieszczelność układu, w takiej sytuacji najczęściej są zmieniane przewody do klimatyzacji na nowe i wszystko powinno funkcjonować poprawnie. Najbardziej kosztowne w naprawie są zatarcia sprężarki, które powstają w wyniku nieodpowiedniego smarowania.

Przy wystąpieniu takiej usterki oprócz wymiany sprężarki niezbędne również będzie dokładne oczyszczenie całości instalacji, co będzie bardzo pracochłonnym zadaniem.